27 listopada 2015 r. w polkowickim hufcu na chwilę zrobiło się magicznie. Tego dnia Klub Absolwenta i kadra hufca przygotowali hufcowe andrzejki, na których gościła również Pani Ewa Górniak z Punktu Pośrednictwa Pracy w Lubinie. Naszą ideą było połączenie tradycji z nowoczesnością.

    Ludzie od wieków wierzą irracjonalnie we wróżby - i nas to nie ominęło. Jednak - pracując z młodzieżą - wiemy, że musimy nauczyć ją realnie stąpać po ziemi, stąd zaproszenie doradcy zawodowego. W tym dniu planowana ścieżka rozwoju zawodowego na pewno się spełni, a nasza młodzież znajdzie pracę.

    Nie wszyscy absolwenci odpowiedzieli na zaproszenie: Damian zdawał próbną maturę (zdał!), Iza i Paweł musieli iść do pracy, a dawna przewodnicząca Mariolka wyjechała z Polkowic. Łukasz i Damian mieli z nami kontakt przez Facebooka. Ci, którzy byli w Polkowicach, choć na chwilę "wpadli" na przygotowane przez młodzież – HP PUZZLE - andrzejkowe wróżby.

    Nasz hufiec przemienił się w mały kącik wróżb, klimatu nadały palące się świeczki. Wróżenia z wosku nie mogło zabraknąć, świetnie się przy tym bawiliśmy. Nie tylko wosk, ale i wiele rozmaitych zabaw umilało nam wspólny czas. Poczęstunek z zaprzyjaźnionej pizzerii smakował wyśmienicie. Herbatka i ciastka z ukrytymi sentencjami również.

    Do świata realnego przywoływał nas głos doradcy zawodowego – Pani Ewa przedstawiła aktualne zapotrzebowanie na polkowickim i lubińskim rynku pracy. Przydały się hufcowe komputery: młodzież wychodziła ze sporządzonymi dokumentami aplikacyjnymi. Nasz starszy wychowawca, Zofia Maziarka (na co dzień współpracująca z Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Legnicy), przygotowała dla młodzieży informacje o rozpoczynających się kursach zawodowych. Dzięki współpracy z "rynkiem pracy" już dziś trójka polkowiczan rozpoczyna kurs operatora wózków jezdniowych w Legnicy.
 
Zachęcamy do chwili refleksji i marzeń o planach na dalsze życie, bo "na świętego Andrzeja pannom z wróżby nadzieja".

Opracowanie i zdjęcia: Marta Kaluźna