1 grudnia 2015 roku, w samo południe, w Auli Zespołu Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy w Polkowicach zabrzmiał „Hejnał Mariacki”, zapowiadający Konferencję „Z Polkowic do Krakowa i z powrotem”.

Prowadzący, Agata Sienkiewicz i Patryk Gaj, powitali gości, którzy zaszczycili swą obecnością naszą szkołę: Burmistrza Polkowic - Pana Wiesława Wabika, Członka Zarządu Powiatu Polkowickiego – Pana Krzysztofa Nestera, Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych Powiatu Polkowickiego - Panią Teresę Jedynak, Dyrektor Wiejskiego Ośrodka Kultury w Sobinie – Panią Dorotę Delążek, Dyrektor Banku Zachodniego WBK oddział w Polkowicach – Panią Joannę Sokal, Panią Celinę Bielak (reprezentującą Dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Polkowicach – Panią Beatę Zalewską).

Wśród zaproszonych byli także dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół, nauczyciele i uczniowie z polkowickich gimnazjów, Dyrekcja Zespołu Szkół w Polkowicach – z Dyrektorem, Panem Zbigniewem Gołębiowskim, na czele, oraz nauczyciele i uczniowie naszej szkoły.

Na wstępie Patryk i Agata wprowadzili zebranych w atmosferę grodu Kraka. »Kraków. Jedno słowo, w którym mieści się tak wiele znaczeń. Dla jednych magiczny, artystyczny, pełen zabytków, muzeów, z niepowtarzalną aurą unoszącą się nad Plantami. Miasto „Piwnicy pod Baranami”, Wyspiańskiego, Witkacego, Wajdy, Miłosza i Szymborskiej. Miejsce ścierania się „nowego” ze „starym”, postępu z tradycją. Kraków to symbol polskiej tradycji i kultury. (...) Kraków dla każdego ma swoją własną twarz, dla każdego przystraja się w niepowtarzalne formy. Ważne tylko, aby wiedzieć, gdzie patrzeć i czego szukać, inaczej można nie dostrzec spojrzenia przeznaczonego tylko dla nas…«

Stąd właśnie narodził się pomysł na projekt pn. „Kto chce poznać duszę Polski, niech jej szuka w Krakowie. Śladami historii i tradycji kultury”. Jego autorkami były Panie - Danuta Zaguła, Beata Zaraś i Ewa Dudziak-Gaj, zaś nad całością czuwała Wicedyrektor ds. Liceum Ogólnokształcącego, Pani dr Jolanta Rubiś-Kulczycka, „dobry duch” szkolnych inicjatyw. 

Prowadzący podziękowali Burmistrzowi Polkowic, Panu Wiesławowi Wabikowi, Wielkiemu Przyjacielowi naszej szkoły. To dzięki finansowemu wsparciu Gminy Polkowice mogliśmy zorganizować śródroczny obóz humanistyczny i grudniową konferencję pod znaczącym tytułem „Z Polkowic do Krakowa i z powrotem”, która stanowiła podsumowanie działań projektowych.

Przedsięwzięcie, skierowane do młodzieży zainteresowanej historią, teatrem, fotografią i pracą reporterską, dało możliwość rozwijania zdolności i odkrywania pasji, a także otwierania się na nowe doświadczenia, poszerzania wiedzy i horyzontów myślowych. Zajęcia odbywały się w trzech modułach tematycznych: grupa teatralna przygotowywała spektakl, grupa historyczna zajęła się zbieraniem i opracowaniem materiałów o średniowiecznym Krakowie oraz gromadziła informacje o zabytkach kultury, a grupa reporterska dokumentowała wszystkie działania.

Jako że w Krakowie nasi uczniowie mieszkali obok Starego Kleparza, tamtejsze targowisko stało się kanwą legendy „O krakowskich psach i kleparskich kotach”. Tę legendę na język teatru przełożył nasz nieoceniony reżyser, Pan Piotr Mosoń. Widzowie najpierw zobaczyli film nakręcony przez grupę fotoreporterów, który przybliżył kulisy powstawania spektaklu, a następnie sam spektakl – w wykonaniu aktorów szkolnego teatru „Anty-dotum”. Dynamiczne sceny, świetna gra aktorska, umiejętnie dawkowany humor – to zaledwie kilka określeń, które opisują kolejne znakomite przedstawienie naszego zespołu. Słowa na niewiele się tu jednak zdadzą – spektakl trzeba po prostu zobaczyć!

Podczas pobytu w mieście królów grupa historyczna zajmowała się zbieraniem i opracowaniem materiałów o średniowiecznym Krakowie, o życiu kupców, rzemieślników, władców i poddanych. Efektem jej pracy był zbiór dziesięciu pocztówek – piękny, nostalgiczny i nastrojowy, ukazujący wyjątkowość miasta nad Wisłą.

O krakowski klimat czwartkowego spotkania zadbali uczestnicy zajęć artystycznych (pod kierunkiem Pani Iwony Marciniak) oraz instruktorzy z Wiejskiego Ośrodka Kultury w Sobinie. Mogliśmy zatem delektować się atmosferą Krakowa, zachwycać się jego tradycją (wycinankami, ptaszkami, bibelotami i kramami), a także poznać jego smak (dzięki preclom z makiem, które – jak się potem okazało - stały się prawdziwym hitem dnia!).

Przy tej okazji Patryk i Agata podziękowali Pani Dorocie Delążek, Dyrektor Wiejskiego Ośrodka Kultury w Sobinie, oraz Pani Beacie Zalewskiej, Dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Polkowicach, za życzliwość i współpracę – zarówno przy tym, jak i wielu wcześniejszych przedsięwzięciach i projektach. Następnie zaprosili zebranych do zapoznania się ze szczegółową relacją fotoreporterską z podróży do Krakowa. Czyli do oglądania i kontemplowania wystawy zdjęć.

Na koniec zabrał głos Burmistrz Polkowic, Pan Wiesław Wabik, który wyraził swe uznanie dla uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy w Polkowicach. Pochwalił organizatorów i uczestników konferencji, zwłaszcza „psy i koty” z Teatru „Anty-dotum”.

Po części oficjalnej zebrani udali się na kawę, tort z elementami krakowskimi (ufundowany przez naszą niezawodną Radę Rodziców – DZIĘKUJEMY!) oraz smakowite precle. Pieszcząc swe podniebienia, dzielili się refleksjami na temat magii Krakowa...

Opracowanie: Ewa Dudziak-Gaj

GALERIA ZDJĘĆ: