08.04.2016 r. na zaproszenie Punktu Pośrednictwa Pracy w Lubinie  oraz organizatorów młodzież i kadra hufca miała możliwość nie tylko zapoznania się z ofertami na lokalnym rynku pracy, ale przedstawienia wspólnych propozycji działań OHP na rzecz młodzieży.

    Targi Pracy w Lubinie obchodziły swój jubileusz - to już 10. raz na targach mieszkańcy powiatu lubińskiego i polkowickiego mogli skorzystać z rozmów z potencjalnymi pracodawcami. My, Hufiec Pracy w Polkowicach, zachęcaliśmy uczestników III rocznika i bezrobotnych absolwentów  do wspólnego zwiedzenia licznych i bardzo atrakcyjnych stoisk wystawienniczych.

    Młodzież chętnie przystawała przed ofertami znanych w regionie LGOM potentatów, takich jak ZANAM, PeBeKa z holdingu KGHM, gdzie oprócz ofert pracy dla wysokokwalifikowanej specjalistycznej inżynierskiej kadry dostrzegliśmy pracę dla mechaników, ślusarzy i elektryków. Nasi uczestnicy zainteresowali się też pracą ratownika wodnego i dopytywali na stoisku Aquaparku Polkowice, jakie wymogi muszą spełnić, by zdobyć dodatkowe kwalifikacje. Oczywiście praca w służbach mundurowych to marzenie części naszej młodzieży – i nie tylko chłopców. W Lubinie to właśnie najmłodsza grupa osób oblegała stoisko Straży Granicznej z Legnicy, o informacje uczestnicy zgłaszali się do miłych pań reprezentujących Komendę Powiatową  Policji w Lubinie.

    Na targach odnaleźliśmy gości z południowo-wschodniej części Czech. Język nie stanowił dla nas problemów i w ten sposób dowiedzieliśmy się, że HOUFEK z Golcova Jenikova poszukuje elektryków i spawaczy. Dopytywaliśmy się o możliwość wakacyjnej pracy dla młodzieży. Przedstawiciele firmy byli bardzo otwarci, wymieniliśmy z nimi maile. Na stoiskach oferowano również pracę w całej Unii Europejskiej, jednak dla młodzieży, która związana jest z regionem, znalazły się też oferty pracy w gastronomii i w ochronie. Do naszego stoiska zgłosiła się nieznana nam dotąd właścicielka hotelu, która zaproponowała nam współpracę w trzyletniej nauce zawodu – kucharz  i pracownik pomocniczy obsługi hotelowej. Tu też spotkaliśmy zaprzyjaźnione szkoły ponadgimnazjalne oraz przedstawicieli dwóch szkół wyższych: PWSZ im. Witelona z Legnicy i Uczelnię Jana Wyżykowskiego z Polkowic.  Odnowiliśmy  też znajomość z Agencją Zatrudnienia AZYMUT. Mamy olbrzymią nadzieję na współpracę ze  znaną w Polkowicach Fundacją „EUDAJMONIA”.

    Osobiście poznaliśmy też przedstawicieli Przedsiębiorstwa Kształcenia i Usług „EXWUR” Sp. z o.o. z Lubina, z którym współpracujemy. Proponujemy nowym potencjalnym pracodawcom doskonalenie w zakresie kursu pedagogicznego niezbędnego do podjęcia kształcenia pracowników młodocianych właśnie w tej sprawdzonej firmie.

    Dzięki współpracy z Ewą Górniak z PPP Lubin kadra kolejny raz sama miała możliwość przedstawić również propozycję kształcenia w ramach struktur OHP oraz zdobycia dodatkowych kwalifikacji zawodowych poprzez udział w realizowanych programach (w tym unijnych) na rzecz młodzieży do 24. roku życia. A mamy się czym pochwalić: trzyletnia nauka zawodu w specjalnościach takich jak: operator obrabiarek skrawających, mechanik i elektomechanik  pojazdów samochodowych, monter sieci i urządzeń sanitarnych, lakiernik, blacharz, ślusarz, monter sieci i urządzeń telekomunikacyjnych, elektryk, murarz, stolarz, fryzjer , sprzedawca.

    Od nowego roku marzy się nam kształcenie (przy współpracy z Zespołem Szkół w Polkowicach) elektromechaników AGD i pracowników pomocniczych obsługi hotelowej. Hufiec Pracy w Polkowicach realizował też program unijny „Równi na rynku pracy”. Do dziś zgłaszają się do nas młodzi z prośbą o pomoc w kształceniu kursowym. Dzięki współpracy z CeiPM Legnica i PPP w Lubinie umieściliśmy na kursach zawodowych kilkoro naszych (onegdaj) bezrobotnych, a dziś już pracujących. Mamy więc spawaczy, operatorów wózków widłowych, a teraz czekamy na kurs koparko-ładowarki, bo budowa  drogi  S-6 jest już w powiatach polkowickim i lubińskim bardzo zaawansowana. Mamy chętnych do programu „Europa zawodowo” i tu pomagają nam władze samorządowe. Szczególnie zainteresowany jest wójt gminy Radwanice Paweł Piwko, który umieścił na oficjalnej stronie internetowej gminy naszą OHP-owską ofertę dla młodzieży.

To twarde efekty świadczące, że kadra OHP umie współpracować z sobą i środowiskiem na rzecz zapobiegania defaworyzacji młodzieży i robi to z pasją.

Opracowała: Maria Bardon

Zdjęcia: Eliza Dula