Spotkanie delegacji HP 1-23 w Polkowicach z Kamilem Ciupakiem – Wicestarostą Powiatu Polkowickiego

12 sierpnia 2013 roku, zgodnie z wcześniejszymi planami, delegacja uczestników (w składzie: komendant hufca – Maria Bardon, pani Anita Słojewska, Ewelina Jagielska i Mariola Bułajewska) udała się do nowej siedziby starostwa. Centrum Polkowic jest niezwykle urokliwe. Alejkami przebudowanego parku miejskiego – z placami zabaw dla dzieci i tryskającymi fontannami – dotarła do Starostwa Powiatowego.

Budynek jest przeszklony i ma bardzo ciekawy kształt. Będąc w środku, widzimy od razu całą kondygnację, pracujących urzędników, oczekujących na swoją kolej interesantów, siedzących na wygodnych kanapach. Nie zapomniano również o maluchach przychodzących z rodzicami – dla nich na każdym piętrze przygotowano specjalne kąciki z kolorowymi krzesełkami, stoliczkiem, kredkami i zabawkami.

Zbliża się godzina 12.30 – czas naszego spotkania z panem Kamilem Ciupakiem, Wicestarostą Powiatu Polkowickiego. Windą wjeżdżamy na trzecią kondygnację – tu mieszczą się przeszklone gabinety starostów, pokoje urzędników i mała salka konferencyjna. Siadamy na kanapach i podziwiamy „rozciągnięte u naszych stóp” miasto. Młodzież odnajduje swoje domy. Aquapark błyszczy w słońcu wszystkimi kolorami tęczy, z dala widać Polkowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną. Z drugiej strony rozpościerają się boiska KS Górnik Polkowice. Podziwiamy dekoracje ścian. Zauważyć tu można nowoczesne, abstrakcyjne malarstwo, inspirowane kubizmem.

Wychodzi do nas Wicestarosta IV kadencji – pan Kamil Ciupak. To on odpowiada za drogi, infrastrukturę i projekty unijne realizowane w Powiecie Polkowickim. Udziela się też społecznie. Znają go liczne stowarzyszenia i Porozumienie Wzgórz Dalkowskich. Z zawodu prawnik, od początku tworzył struktury powiatu. Mimo innej oferty pracy, postanowił zostać i działać w samorządzie lokalnym (gdy zaczynał swą działalność, nasze dziewczyny miały zaledwie dwa latka!). Od lat cieszy się zaufaniem społeczeństwa – czterokrotnie był wybierany radnym powiatowym, zawsze zasiadał w składzie Zarządu Powiatu, a w tej kadencji otrzymał mandat radnego zdobywając najwięcej głosów.

Wicestarosta szybko przełamuje nasze obawy i dziękuje za wykonane przez nas logo OHP. Z uśmiechem opowiada o sobie i swoich priorytetach. Czujemy się, jak zagraniczna delegacja. Dziewczęta, szczególnie Mariola, zadają pytania o przyszłość (Mariola chce być w radzie hufca i zrozumiała, że trafia się jej rzadka okazja porozmawiania z tak zaangażowaną w życie społeczne osobą). Zapraszamy pana Kamila Ciupaka do naszej siedziby.

Choć na Wicestarostę czekają kolejni interesanci, oprowadza nas po Starostwie. Bardzo chcemy zobaczyć dużą, mieszczącą się na IV kondygnacji, nowoczesną salę konferencyjną. To rzeczywiście budynek zbudowany z wielkim rozmachem, na miarę XXI wieku. Projektantką jest polska architekt. Wychodzimy na dach i …znajdujemy się w ogrodzie! To nie żart – pokłady specjalnej ziemi dla roślin chronią budynek przed utratą ciepła.

Dobrze jest żyć w naszym nowoczesnym powiecie, w którym powstaje tak wiele inwestycji służących mieszkańcom. Życzymy Panu Wicestaroście powodzenia i niezłomności w pracy. Mamy nadzieję, że za parę lat dołączymy do grona jego współpracowników. "Znam pana starostę Kamila Ciupaka od 15 lat i nigdy nie zdarzyło mu się nie dotrzymać słowa. Bierzcie z niego przykład!" – apeluje do delegacji komendantka.

Teraz planujemy wizytę w siedzibie jednej z najlepiej zarządzanych gmin w Polsce, czyli w polkowickim Ratuszu.


Opracowanie: Maria Bardon
Zdjęcie: Anita Słojewska