"Są trzy filary, na których zbudowano europejską cywilizację – filozofia starożytnych Greków, prawo rzymskie i chrześcijaństwo", "Nienaruszalne prawo godności człowieka stanowi o współczesnym polskim prawodawstwie", "Dobre prawo to prawo społecznie akceptowalne" - to jedne z wielu zagadnień poruszonych podczas wykładu pana doktora Tadeusza Kierzyka, w jakim wzięła udział klasa I "c" Liceum Ogólnokształcącego.

Uczniowie tej klasy realizują program edukacji prawnej – zdobywają wiedzę teoretyczną z prawa i uczą się o jego stosowaniu w praktyce. Udział w seminariach naukowych, szkolnych debatach, organizowanych przez zewnętrznych edukatorów, a także wykłady na wyższych uczelniach pomogą im w rzetelnym przygotowaniu się do studiów prawniczych, z zakresu administracji czy innych nauk społecznych. Spotkania poza szkołą z interesującymi osobami, prawdziwymi znawcami rzeczy i autorytetami są zawsze bardzo ważne i emocjonujące, pozwalają zrozumieć trudne kwestie, poszerzają horyzonty, pomagają odnaleźć cele na przyszłość i zachęcają do wytrwałości w codziennej szkolnej pracy.

Spotkanie z panem doktorem Tadeuszem Kierzykiem, które odbyło się 28 stycznia 2014 roku w sali audytoryjnej Państwowej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Techniki w Polkowicach, spełniło wszystkie oczekiwania młodzieży naszego liceum. Było bardzo ciekawe i inspirujące. Najpierw uczniowie poznali - w ujęciu historycznym i filozoficznym - europejskie i polskie prawodawstwo, potem podstawowe dziedziny prawa i główne aspekty polskiego systemu prawnego. Te niełatwe treści edukacji prawnej uczniowie przyswajali w bardzo miłej atmosferze – prowadzącemu wykład udało się nie tylko zainteresować ich poruszanymi kwestiami, ale także zachęcić do dyskusji, wymiany zdań.

W drugiej części wykładu rozmawiano o zawodzie prawnika, studiach prawniczych, cechach osobowościowych i wymogach formalnych, jakim musi sprostać kandydat na prawnika, poza tym komentowano przykłady błędów w stosowaniu prawa w Polsce, które ostatnio zwróciły uwagę opinii publicznej. Uczniowie klasy prawniczej mogli w ten sposób podzielić się własnymi spostrzeżeniami albo zweryfikować niektóre swoje poglądy na temat na przykład kary śmierci w polskim prawodawstwie czy eutanazji w prawie europejskim.

W spotkaniu wziął udział także pan Jan Walczak, który przedstawił uczniom ofertę edukacyjną uczelni, zakres jej współpracy zagranicznej, a także program stypendialny i wsparcia socjalnego, na jaki mogą liczyć studenci DWSPiT w Polkowicach. Wykład na uczelni był kolejną już okazją do zacieśnienia współpracy naszej szkoły z Dolnośląską Wyższą Szkołą Przedsiębiorczości i Techniki w Polkowicach, z czego ogromnie się cieszymy.

Opracowanie: Danuta Pólkowska