Przyjaźń, wzajemne zrozumienie to uczucia, o których marzą: duzi i mali, młodzi i starzy, zdrowi i chorzy - jednym słowem wszyscy ludzie mówiący wieloma językami świata. A jak to jest na co dzień?

Zagonieni, zapędzeni zapominamy czasem o empatii… Wtedy przychodzą mi na myśl słowa Tadeusza Różewicza:

"Kochani ludożercy
nie zjadajmy się Dobrze
bo nie zmartwychwstaniemy
Naprawdę"

W Polkowicach kadra Hufca Pracy 1-23 stara się zbudować na rzecz uczestników grono przyjaciół. Do nich mamy zaszczyt zaliczyć władze samorządowe, reprezentowane przez pana Marka Tramś – Starostę Polkowickiego i pana Wiesława Wabika – Burmistrza Polkowic – fundatorów pucharów w turnieju.

Do działań na rzecz młodzieży OHP przyłączył się Przewodniczący Związku Gmin Zagłębia Miedziowego, pan Emilian Stańczyszyn. Koszulki z nadrukiem ZGZM już czekają na zawodników dwóch drużyn.

Upominki w postaci koszulek, czapeczek, pendrive’ów, piłkarskich kubeczków "polkowickiej soli" i kompletu widokówek z wirtualnej podróży do wnętrza kopalni trafią do rąk sportowców z Jeleniej Góry, Ząbkowic, Oleśnicy, Góry, Przemkowa i Polkowic.

Jako organizatorzy rejonowych eliminacji Turnieju Halowej Piłki Nożnej Młodzieży OHP poprosiliśmy o pomoc wiele instytucji. I nie zawiedliśmy się! Pomoc otrzymaliśmy od Dyrekcji Zakładów Górniczych Kopalni Polkowice – Sieroszowice.

Naszą młodzież wsparły najlepsze kluby sportowe: MKS CCC Polkowice i KGHM Zagłębie Lubin. Nagrodą specjalną od "Złotych Mistrzyń" będzie piłka do kosza z ich podpisami! Piłkarze Zagłębia Lubin przekazali naszym sportowcom klubową koszulkę z autografami, a Boris Godal – koszulkę z numerem 37 dla najlepszego obrońcy.

Wierzymy, że turniej przebiegnie bezpiecznie, jednak zgodnie z zasadami, dzięki współpracy z panią Mariolą Kośmider – dyrektorem Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych – nad zdrowiem młodzieży czuwać będzie wykwalifikowana pomoc medyczna.

Nie do przecenienia jest pomoc Zespołu Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy. Dyrekcja gościnnie otworzyła nowoczesne obiekty sportowe dla uczestników. Nauczyciele wychowania fizycznego zajmą się sędziowaniem, a informatycy zapewnią obsługę techniczną.

Od strony logistyki wspiera nas Komendant Straży Miejskiej, Jacek Sienkiewicz, a maskotka ("Inspektor Kruk") pomoże wręczać nagrody w finale turnieju.

Uznana firma SITECH Sp. z o.o. zapewnia wszystkim piłkarzom i piłkarkom wodę mineralną i słodki poczęstunek.

Wielu ludzi dobrej woli pochyla się nad losem młodzieży OHP. My, kadra, wszystkim tym ludziom mówimy: DZIĘKUJĘ!

A Wy, młodzi, nie zmarnujcie swojej szansy i idźcie w świat, realizując swe marzenia. Nigdy nie "depczcie" słabszych! Grajcie zawsze fair play!

"zrozumcie
inni ludzie też mają
dwie nogi i siedzenie"

opracowanie: Maria Bardon
zdjęcia: Ania i Ewa Garbalińskie/p>