25 listopada 2015 roku w Legnicy odbył się finał konkursu "Razem bezpieczniej". Uczestnicy wyczekiwali dnia, w którym sprawdzą swoją wiedzę i stopień przygotowania do finału. 

Pierwsza część przedsięwzięcia to uroczyste przywitanie wszystkich drużyn przyjezdnych – z Jawora, Polkowic, Góry, Przemkowa i Legnicy (gospodarze). Następnie rozpoczął się pisemny test wiedzy. Młodzież w skupieniu rozwiązywała testy. Po najważniejszej części, jaką było samodzielne odpowiadanie na pytania, odbyła się prelekcja z funkcjonariuszami Policji na temat dopalaczy. Młodzież czynnie uczestniczyła w rozmowie z Policją, zadawała pytania i uważnie słuchała informacji i ostrzeżeń dotyczących zażywania substancji psychoaktywnych. Policja wyświetliła film ku przestrodze zażywania dopalaczy pt. "Taki z Ciebie mocarz?".

Po prelekcji przyszedł czas na eliminacje ustne, w których uczestnicy hufców pracy mieli do rozwiązania krzyżówkę i układankę z puzzli. W międzyczasie drużyny, które czekały na swoją kolej, mogły zagrać w kręgle, coś przekąsić lub napić się herbaty. Ponieważ wychowawca Zofia Maziarka wylosowała dla naszych reprezentantów możliwość odpowiadania jako ostatni, mogliśmy rozładować stres grając w kręgle. Atmosfera panująca na konkursie była bardzo przyjazna. Mimo stresu związanego ze sprawdzaniem wiedzy - uczestnicy świetnie się bawili.

Nasza reprezentacja okazała się świetnie przygotowana. Zajęliśmy III miejsce! Nasi uczestnicy czynnie brali udział w spotkaniu ze studentami ratownictwa medycznego PWSZ Legnica. Zaangażowanie naszej ekipy zaowocowało zajęciem wysokiego miejsca.

Na koniec swoją obecnością zaszczycił nas Komendant Wojewódzki Policji, Pan Piotr Olchówka, który osobiście wręczał młodzieży dyplomy i upominki. Podziękował wszystkim wychowawcom, organizatorom i uczestnikom. Wspomniał, że za rok konkurs "Razem bezpieczniej" "osiągnie pełnoletniość".

Całe przedsięwzięcie to wspaniale spędzony czas, integracja młodzieży i - co najważniejsze - świetna zabawa. Wróciliśmy szczęśliwi z zajęcia III miejsca i bogatsi o nowe doświadczenia. 

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy. Do zobaczenia za rok!

Opracowanie i zdjęcia: Marta Kaluźna