23 marca 2015 r. już trzynasty raz władze administracyjne i władze KGHM Polska Miedź S.A. spotkały się w historycznym miejscu, gdzie przed 58 laty garstka zapaleńców pod kierownictwem doktora geologii Jana Wyżykowskiego dokonała udanego odwiertu i wydobyła z ziemi pierwszą próbkę rudy miedzi.

To miejsce znajduje się w obrębie wsi Sieroszowice w gminie Radwanice. Jan Wyżykowski dla mieszkańców Sieroszowic nie jest postacią posągową - tu pamięta się o człowieku. Tu też działa Stowarzyszenie im. Jana Wyżykowskiego, które kultywuje pamięć o tamtych dniach i dba, by przyszłość Sieroszowic była równie pomyślna jak ZG Sieroszowice-Polkowice.

Pani Wanda Wdowiak od lat przewodzi mieszkańcom i wprowadza wieś w XXI wiek. To ona wspólnie z Wójtem Gminy Radwanice organizuje spotkania z przedstawicielami największego polskiego kombinatu. Tu, pod pomnikiem odkrywców złóż miedzi, wszyscy chylą głowy...

W specjalnej Sali Miedziowej w Sieroszowicach spotkali się mieszkańcy gminy, władze powiatów (głogowskiego i polkowickiego), Zarząd KGHM-u, delegacje poszczególnych kopalń, delegacje hut z Głogowa i Legnicy, zakłady, które współpracują z KGHM-em, szkoły i poczty sztandarowe szkół, Straży Pożarnych, Policji, radni. Sejm RP reprezentowała posłanka Ewa Drozd. Tak szacowne gremium powitali uczniowie Samorządowego Gimnazjum w Radwanicach, którzy swoim występem udowodnili, że "warto mieć marzenia". Oni je też mają i podobnie jak profesor Jan Wyżykowski uparcie dążą do ich realizacji.

Nie obyło się bez tradycyjnego poczęstunku – pierogów Pana Jana. Tu na wysokości zadania stanęły panie z Sieroszowic. Wszyscy obecni raczyli się świeżutkimi pierogami.

Ten dzień był okazją do podziękowań kadrze Zakładów Górniczych Sieroszowice-Polkowice za pomoc w przygotowaniach halówki. Nasza młodzież wie, jak ważne dla jakości ich życia było odkrycie miedzi, toteż uczestnicy pomagali, by wieś Sieroszowice w pełnej krasie przyjmowała przyjezdnych.

Opracowanie i zdjęcia: Maria Bardon