Hufiec Pracy w Polkowicach gościł w Ostaszowie, w przepięknym miejscu zwanym "Amazonka". To właśnie tam odbyło się II Wojewódzkie Spotkanie Młodzieży OHP "Łączy nas przyroda" z udziałem ośmiu drużyn z województwa dolnośląskiego.

Nasza drużyna, złożona z uczestników z Zespołu Szkół w Chocianowie (tj. Kamili Gorczycy oraz Michała Sowińskiego) i Zespołu Szkół im Narodów Zjednoczonej Europy w Polkowicach (tj. Patryka Czerwińskiego i Damiana Winkowskiego) wraz z wychowawczynią, Magdaleną Biernat-Dąbrowską, oraz Komendantką Marią Bardon, zjawiła się jako pierwsza. Mieliśmy więc dużo czasu na zapoznanie się z terenem i omówieniem strategii.

Gdy wszystkie drużyny dotarły w otulinę Przemkowskiego Parku Krajobrazowego, przyszedł czas na przywitanie wszystkich gości oraz omówienie konkurencji. Nasza reprezentacja podzieliła się: Kamila oraz Michał reprezentowali polkowicki hufiec w konkursie wiedzy ekologicznej, natomiast Patryk i Damian w konkursie wędkarskim śnili o wyciągnięciu z wody przynajmniej dziesięciokilogramowego karpia!

Najpierw doszło do losowania stanowisk wędkarskich. Tutaj szczęście nam nie dopisało. Patryk wylosował nr 10, a Damian 12. Jednak to nie było przeszkodą do dobrej zabawy. Chłopcy, pełni optymizmu, wyruszyli na stanowiska, by tam sprawdzić swoje umiejętności wędkarskie w 2-godzinnym wędkowaniu. Uczestnicy spisywali się znakomicie i złowili kilkanaście ryb. Niestety, w tej konkurencji liczyła się nie ilość złowionych ryb, ale "żywe" kilogramy.

Druga połówka naszej znakomitej drużyny czekała w tym czasie na swoją kolej w pierwszej konkurencji wiedzy ekologicznej. Polegała ona na tym, iż uczestnicy musieli wędkami wyłowić pudełka, w których znajdowały się różnorodne odpady, i posegregować je w odpowiedni sposób do przygotowanych minikontenerów, a następnie złowić na wędkę jak najwięcej drewnianych ryb. Na wszystkie te wyczyny mieli tylko 10 min. Kamila i Michał w tej konkurencji nie mieli sobie równych. Wystartowali jak tornado, widać było umiejętność współpracy i porozumienie między zawodnikami. Gdy na nich patrzyłam, byłam dumna, że tak świetnie współpracują.

Druga konkurencja też nie należała do łatwych. Zadaniem zawodników było upleść jak najdłuższy i najwytrzymalszy warkocz z siana. Po konsultacjach postanowiliśmy, że Kamila będzie plotła warkocz, a Michał - dobierał jej siano. Tutaj również szło im znakomicie i udało się upleść mocny, długi warkocz.

Gościnna "Amazonka" oferowała wiele atrakcji między konkurencjami, mianowicie wychowawcy z uczestnikami mieli okazję przejechać się bryczką, wytwarzać "dywaniki z włóczki", zwiedzić minizoo, a także obejrzeć muzeum z trofeami właściciela tego gospodarstwa agroturystycznego, pana J. Gucmy. Z bliska widzieliśmy egzotyczne zwierzęta: dostojnie spacerującego strusia, krzykliwe pawie i inne domowe ptactwo mieszkające w Polsce. Tuż obok gospodarstwa znajduje się przecież rezerwat ptactwa wodnego, wchodzący w skład Przemkowskiego Parku Krajobrazowego.

Na zakończenie zostaliśmy zaproszeni na pyszny obiad, a następnie ogłoszono wyniki, które nie były dla nas zaskoczeniem. Kamila i Michał pokonali konkurencję, zdobywając I miejsce w konkursie wiedzy ekologicznej. Konkurs był świetną okazją do zapoznania się młodzieży Hufców Pracy z Dolnego Śląska, a także sposobem spędzenia czasu w sposób aktywny i pożyteczny.

Organizatorzy włożyli mnóstwo trudu, by przygotować tę imprezę. Otrzymali wsparcie od władz Przemkowa. W podsumowaniu zmagań i wręczeniu nagród wzięli udział radni powiatu polkowickiego, długoletni dyrektor Dolnośląskich Parków Krajobrazowych - pan Marek Cieślak, wędkarze z koła wędkarskiego oraz przedstawiciele Dolnośląskiej Wojewódzkiej Komendy Ochotniczych Hufców Pracy we Wrocławiu.

Do Polkowic przywieźliśmy nie tylko I miejsce, ale również miłe wspomnienia i pewność, że za rok znów się tu spotkamy.

tekst i zdjęcia: Magdalena Biernat-Dąbrowska