Konkurs wiedzy o policji pt. "Razem bezpieczniej" coraz bliżej, więc i u nas 9 listopada 2015 roku odbyło się spotkanie z funkcjonariuszem policji, panią Darią Solińską, która co roku przygotowuje młodzież z hufca do konkursu o policji. Dzięki współpracy z Zespołem Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy w Polkowicach mogliśmy zorganizować spotkanie w szkole. Specjalnie wyposażona sala umożliwiła pani Darii przeprowadzenie spotkania w odpowiednich warunkach.

W związku z tym, że w konkursie biorą udział tylko i wyłącznie uczestnicy pierwszego rocznika, dzisiaj w spotkaniu brały udział klasy pierwsze. Pierwsza część spotkania to prelekcja na temat bezpieczeństwa ogólnego, pracy policji oraz omówienie odpowiedzialności karnej za przestępstwa i wykroczenia. Pani Daria przedstawiła uczestnikom przykładowe pytania konkursowe i ustaliła z młodzieżą prawidłowe odpowiedzi. Dzięki temu łatwiej będzie wytypować trójkę uczestników, którzy będą nas reprezentować w Legnicy. Korzystając z obecności funkcjonariusza policji, przeprowadziliśmy wstępne eliminacje dla uczestników polkowickiego hufca w konkursie wiedzy o policji. 

Kolejna część to projekcja filmu profilaktyczno-edukacyjnego pt. "Życie pod murem". Jest to ostrzegający przed zażywaniem narkotyków. Opowiada o dwójce przyjaciół, Monice i Sebastianie (narkomance i dilerze narkotyków), który wspólnie z przyjaciółką zażywają narkotyki. Podczas jednej z imprez, kiedy przyjaciele zostają sami, Monika proponuje Sebastianowi aby spróbowali "nowego towaru"… Jak się później okazuje – skażonego, który przenosił wirus HIV. W efekcie oboje zostają zakażeni wirusem… Koniec filmu to monolog Sebastiana, który mówi o tym, jak rodzice wyrzucili go z domu, po czym trafił do ośrodka uzależnień, w którym mieszka. Jak radzi sobie z życiem po zakażeniu. Jak Monika po ich ostatniej rozmowie odebrała sobie życie. Ten krótki, ale bardzo pouczający film to przestroga dla młodych ludzi przed zażywaniem substancji psychoaktywnych.

Projekcja filmu to nie tylko przygotowania do konkursu wiedzy o policji, ale również realizacja programu "Wiem, więc jestem bezpieczny", którego jednym z założeń jest zapobieganie uzależnieniom od substancji psychoaktywnych.

Młodzież z Polkowickiego Hufca z zainteresowaniem słuchała prelekcji pani Darii oraz z zaciekawieniem oglądała film. W spotkaniu uczestniczyła kadra hufca (Zofia Maziarka, Eliza Dula, Marta Kaluźna) oraz szkolni wychowawcy (Beata Ptaszek, Paweł Żmiejewski, Sławomir Słowiński). 

Opracowanie i zdjęcia: Marta Kaluźna – stażysta, wychowawca HP Polkowice