8 listopada 2023 r. nasi uczniowie z klasy 1at i 2ct Technikum mieli okazję wysłuchać wykładu o mało znanej historii z okresu odzyskania Niepodległości, mianowicie o 5. Dywizji Syberyjskiej.

Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji przedstawionej przez uczennice z klasy 2ct Technikum, Lenę Rosę, Nelę Rosę oraz Kamilę Siberę. Zostały w niej ujęte najważniejsze informacje o jednostce.

Po przewrocie bolszewickim w 1917 r. na całym terytorium Rosji zaczęły spontanicznie pojawiać się polskie oddziały wojskowe. W styczniu 1919 r. powstała formalnie 5. Dywizja Syberyjska, podległa polskiej armii we Francji („Błękitnej Armii”), dowodzonej przez gen. Józefa Hallera.

Dywizja odznaczyła się licznymi walkami z wojskami bolszewickimi. W szczytowym momencie liczyła 16,5 tysiąca oficerów i żołnierzy. Jej dowódcą został płk Kazimierz Rumsza. 5 Dywizja Syberyjska walczyła w Rosji, aż do 1920 roku, kiedy dowództwo zdecydowało o ewakuacji żołnierzy do kraju.

Po prezentacji i uzupełnieniu informacji odbyła się dyskusja, był też czas na pytania ze strony młodzieży. Na zakończenie dziewczęta przygotowały quiz podsumowujący spotkanie.

Oprawę graficzną w postaci dwóch dużych plakatów o 5. Dywizji Syberyjskiej wykonali uczniowie z klasy 2ct Technikum.

oprac. Anna Bajaś-Kostka

#WALKI POLAKÓW

#WALKI POLAKÓW

#WALKI POLAKÓW

#WALKI POLAKÓW

#WALKI POLAKÓW

Opublikował: Oliwier Kuczmaszewski