Biblioteka szkolna prezentuje recenzję książki "Blisko ciebie" Kasie West autorstwa Julii Rolak z kl. II "b" Technikum, która zajęła II miejsce w konkursie na najlepszą recenzję książki.

JULIA ROLAK O "BLISKO CIEBIE"

„Blisko Ciebie” to jedna z ostatnich powieści autorstwa słynnej amerykańskiej pisarki– Kasie West. Jest ona autorką kilku bestsellerów, wciągających swoją fabułą i stylem przede wszystkim nastolatków, dlatego nie mogłam się oprzeć sięgnięciu po nią, dostrzegając ją w szkolnej bibliotece.

W tej powieści poznajemy Autumn – przeciętną dziewczynę, którą spotyka niezwykła zimowa przygoda w miejskiej czytelni. Historia zaczyna się bardzo niewinnie: grupa nastolatków odrabia wspólnie zadanie i planuje weekendowy wyjazd. Sytuacja komplikuje się w momencie, gdy jedna z nich
– Autumn - niepostrzeżenie zostaje zamknięta na kilka dni w zimnym budynku biblioteki. Przeżywa chwile pełne zgrozy, gdy w nocy orientuje się, że nie jest zupełnie sama, a nie posiada nawet telefonu, by móc wezwać pomoc. Towarzyszem okazuje się Dax – skryty chłopak znany ze swoich agresywnych zachowań. Nic nie wskazuje na to, że nastolatkowie będą potrafili odnaleźć wspólny język, jednak, paradoksalnie, to te najtrudniejsze sytuacje, które przeżyli, zbliżą ich do siebie najbardziej. Życie jednak nie kończy się w momencie, gdy bohaterom udaje się wyjść z zamknięcia. Wracają do swojego codziennego życia, w którym borykają się z wieloma problemami, m.in. stanami lękowymi Autumn, pobytem w szpitalu jej znajomego i sytuacją rodzinną Daxa, które wystawiają na próbę ich relację. Czas sam weryfikuje, czy przyjaźń ta ma rację bytu i czy bohaterowie sprostają przeciwnościom, które ich napotykają.

W mojej opinii historia Autumn zdecydowanie jest warta uwagi. Czytelnik nie ma możliwości nudzić się podczas lektury tej książki, gdyż nieoczekiwane zwroty akcji napotykamy od samego początku. Nutkę grozy możemy poczuć w momencie, gdy dziewczyna zdaje sobie sprawę ze swojego krytycznego położenia. Kolejnym ogromnym plusem jest portret psychologiczny głównych bohaterów, co pozwala łatwiej utożsamić się z nimi, a problemy, które poruszane są w książce, dotyczą wielu współczesnych nastolatków. Dodatkowo styl pisania Kasie West jest dość prosty w odbiorze, a używane słownictwo sprawia, że czytelnik może odnieść wrażenie, iż autorem utworu jest sama bohaterka powieści, co czyni ją bardzo wiarygodną.

Z pewnością mogłabym polecić tę książkę wszystkim moim rówieśnikom ze względu na dużą wartość zawartych w niej treści oraz odczucie wyciszenia
i optymizmu udzielającego się czytelnikowi.

Blisko Ciebie

Opublikował: Piotr Błażejczyk