Strona główna Regulamin biblioteki szkolnej Regulamin Multimedialnego Centrum Informacji Aktualniości biblioteki Biblioteka poleca Biblioteczka dla rodziców

 

 

 

BIBLIOTECZKA DLA RODZICÓW

 

1. Elżbieta Zubrzycka- „Tajemnice pod lupą. O czym młodzież mówi, a NIE powinna. O czym młodzież NIE mówi, a powinna”

Nastolatki wiedzą o rzeczach, o których dorośli częstokroć nie mają pojęcia. Przeżywają swoje młodzieńcze tragedie, którymi chcieliby się podzielić. Wynoszą z domów rodzinnych najróżniejsze doświadczenia i sekrety. Jak mają sobie z nimi radzić? Dzielić się nimi czy nie? Szczególnie, gdy dotyczą krzywdy lub rodzinnych tematów tabu? Często zapominamy, traktując młodzież jak dorosłych, że musi ona uporać się z ciężarami ponad siły. Dlatego celem tej książki jest  zachęcenie świata dorosłych do większej uważności na ciche czasem wołanie o pomoc – na puszczy, choć wśród ludzi. Tak bardzo krytykowane „niedopuszczalne” zachowania młodych mogą być właśnie takim krzykiem. Nie ma co się obrażać, lepiej się przyjrzeć, co boli. Z drugiej strony, młodzi ludzie też lepiej będą się komunikować, jeśli się dowiedzą, jak. Niech ta książka choć trochę wszystkim pomoże
w komunikacji i tym samym – w życiu.

01 2301

 

 2. Przemek Staroń- „Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak sobie radzić z życiem”

Prosta i humorystyczna nauka o życiu. Choć "Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak sobie radzić z życiem" kierowana jest głównie do młodzieży w wieku licealnym, to i niejeden rodzic powinien skorzystać z zawartych w niej porad.

Przemek Staroń zebrał od licealistów anonimowo zapisane kartki z dręczącymi ich pytaniami, wątpliwościami, lękami, stresami i niepokojami. Wśród nich poruszane były takie kwestie jak: znoszenie porażki, sens miłości, znaczenie wyglądu drugiego człowieka czy sposoby na pokonywanie trudności. Nauczyciel postanowił odpowiedzieć na każde pytanie
w oryginalny sposób, posiłkując się znanymi filmami, książkami i grami komputerowymi. Łącząc humor, wiedzę psychologiczną oraz znajomość kultury, sugerował sposoby rozwiązania poszczególnych problemów, podpierając się przygodami bohaterów "Harry'ego Pottera", "Gwiezdnych Wojen", "Władcy Pierścieni" czy "Stranger Things".

"Szkoła bohaterek i bohaterów" to jednocześnie pamiętnik autora, poradnik psychologiczny oraz powieść przygodowa z ogromną dawką humoru. Przedstawiona historia bawi, inspiruje
i motywuje do działania, a przy tym wszystkim dostarcza Czytelnikowi niezbędnych narzędzi do radzenia sobie z problemami.

01 2301

 

 3. Monika Parkinson, Shirley Reynolds- „Depresja u nastolatka. Poradnik dla rodziców”

Przystępne źródło informacji dla rodziców nastolatków chorych na depresję. Pomóż swojemu dziecku odzyskać dobre samopoczucie. ,,Zostaw mnie, mamo!", ,,Daj mi spokój, tato!" Rodzice nastolatka często słyszą takie słowa od swojego dziecka. Czasem jednak mogą one wskazywać na to, że dziecko zmaga się z depresją, która jest u nastolatków problemem częstszym, niż mogłoby się wydawać. Jakiejś formy depresji lub długotrwałego obniżenia nastroju doświadcza około 10% nastolatków. Jeśli martwisz się, że tak jest w przypadku twojego syna lub córki, ta książka może się okazać pomocna. Dowiesz się z niej, na co zwracać uwagę i jak wspierać swoje dziecko w walce o poprawę samopoczucia. Książka ta, napisana przez ekspertów doświadczonych w leczeniu depresji u młodych ludzi, przybliża fakty (jak również demaskuje błędne wyobrażenia) na temat tej choroby oraz proponuje pomocne strategie oparte na technikach terapii poznawczo-behawioralnej, której skuteczność została udowodniona naukowo i potwierdzona w praktyce.

01 2301

 

4. Mariusz Z. Jędrzejko, Zbigniew Staśczak- „Narkotyki i dopalacze. Co powinni wiedzieć rodzice?”

 Problem narkotyków i nowych substancji uzależniających (dopalaczy) staje się coraz poważniejszym wyzwaniem społecznym, medycznym, ekonomicznym i prawnym. Według najnowszych badań nowe narkotyki mogą stanowić już 10 procent rynku substancji odurzających, a ich odbiorcami są szczególnie ludzie młodzi. Nowe narkotyki są najsilniejszymi substancjami odurzającymi dostępnymi w historii – niektóre z nich mogą doprowadzić do śmiertelnego zatrucia lub głębokich uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego.

Z książki dowiemy się m. in., jak działają dopalacze i narkotyki, jak wpływają one na naszą świadomość, jakie mechanizmy prowadzą do uzależnienia i jak chronić przed tym nasze dzieci. Autorzy podpowiadają również, jak rozpoznać, czy np. nasz syn lub córka brali narkotyki oraz wyjaśniają, czy testy narkotykowe są miarodajne.

01 2301

 

5. Martin L. Kutscher, Tony Attwood, Robert R. Wolff- „Dzieci z zaburzeniami łączonymi. ADHD, trudnośći w nauce, zespół Aspergera, zespół Touretta, depresja dwubiegunowa i inne zaburzenia”

Od 18 lat Kutscher diagnozuje często współwystępujące schorzenia neuropsychiatryczne takie jak ADHD, zaburzenia ze spektrum autystycznego, trudności w nauce czy depresję dwubiegunową. Jego przystępnie i zrozumiale napisany poradnik opisuje ogólne zasady diagnozowania i terapii tych zaburzeń u dzieci; kolejne rozdziały książki dotyczą różnych schorzeń i przybliżają czytelnikom przyczyny i objawy zaburzeń, ich wzajemny wpływ na siebie oraz sposoby leczenia. Książkę można polecić rodzicom szukającym pomocnych informacji dotyczących kilku różnych zaburzeń dotykających ich dziecko.

01 2301