"LabdayUczniowie z klasy II „a” i II „b” Liceum Ogólnokształcącego, realizujący biologię i chemię w zakresie rozszerzonym, mieli okazję do spotkania „oko w oko” z możliwościami, jakie daje współczesna chemia tym, którzy pasjonują się tą nauką.

Marcowy sobotni poranek we Wrocławiu zaczęliśmy zatem od zajęć laboratoryjnych, podczas których wyprodukowaliśmy własne kosmetyki: kremy nawilżające, płyny do kąpieli, pomadki, żele do mycia. Zajęcia dotyczące formulacji kosmetycznych i farmaceutycznych zakończyły się w atmosferze przeróżnych aromatów, które mogliśmy dowolnie łączyć i wybierać, w efekcie czego powstawały kosmetyki o niepowtarzalnych walorach. Wychodziliśmy z laboratorium zaopatrzeni w preparaty kosmetyczne na dłuższy czas.

Zajęcia warsztatowe „Innowacyjne zastosowania zimnych plazm atmosferycznych” z początku wydawały się zbyt skomplikowane. Jednak dzięki prowadzącym można było zrozumieć i zapamiętać niezwykle ciekawe informacje o plazmach wokół nas – w przyrodzie, a także tych, które są wytwarzane w oparciu o najnowocześniejsze technologie.

„Jak chemia spotkała się z biologią” to temat wykładu, wzbogacającego naszą wiedzę na temat przełomowych odkryć w dziejach człowieka, m.in. znaczenia antybiotyków.

A na koniec – chemia z matematyką . Podczas warsztatów z chemii obliczeniowej „Po śladach skrytej natury wody” z wykorzystaniem programów komputerowych zgłębialiśmy właściwości wody, ciągle jeszcze badane i ciągle nie do końca poznane.

Wyjazd był współfinansowany ze środków Gminy Polkowice.

Opracowanie: Irena Kuźma

GALERIA ZDJĘĆ:

 

Opublikował: Piotr Błażejczyk