Piosenka ci nie da zapomnieć

1 grudnia 2017 r. w Zespole Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy w Polkowicach – w ramach projektu „Nasza Niepodległa” – kontynuowano obchody Święta Niepodległości.

Członkinie „Koła Młodego Historyka” z klasy III „a” Liceum Ogólnokształcącego tym razem zaprosiły uczniów naszej szkoły na spotkanie pt. „Piosenka Ci nie da zapomnieć”, poświęcone kulturze i historii okresu międzywojennego. W czytelni biblioteki szkolnej dziewczęta stworzyły atmosferę kabaretu okresu 20-lecia międzywojennego. Własnoręcznie przygotowane dekoracje stołów i sali, wzmocnione biało-czerwonymi barwami, akcentowały podejmowaną tematykę.

Spotkanie podzielone było na dwie części. Najpierw ukazany został proces odzyskania niepodległości przez Polskę, połączony z projekcją zdjęć z najważniejszych dla tego okresu wydarzeń. W drugiej części członkinie „Koła Młodego Historyka” przedstawiły uczestnikom spotkania pieśni patriotyczne, które dawały nadzieję i namiastkę Wolności podczas procesu walki o suwerenność państwową.

Następnie przybliżono kulturę okresu międzywojennego i okres rozkwitu polskiej muzyki estradowej oraz kinematografii. Uczniowie, korzystając z wcześniej przygotowanych śpiewników, chętnie przyłączyli się do śpiewania pieśni patriotycznych i popularnych szlagierów kabaretu.

Aleksandra Szmigielska dopełniła spotkanie przepięknym występem – zaśpiewała dwie piosenki z repertuaru Hanki Ordonówny (w tym „Miłość ci wszystko wybaczy”) oraz utwór „Niepodległość: trudne słowo”. Z kolei Żaneta Siemaszko i Izabela Radziwoń brawurowo zatańczyły przygotowany układ w stylu electro swing. Program wydarzenia oparty był na prezentacji multimedialnej o kulturze polskiej okresu międzywojennego, którą znakomicie opracowały: Magdalena Łyga i Magdalena Tyliszczak,. To wyjątkowe przedsięwzięcie poprowadziły natomiast Pamela Morawska i Aleksandra Wiercioch.

Magdalena Łyga, kl. III „a” LO

GALERIA ZDJĘĆ: