ObchodyW miniony piątek, 9 listopada 2018 roku, przypadła kulminacja działań związanych z 100. rocznicą odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uczniowie, nauczyciele, wychowawcy,dyrekcja i pracownicy Zespołu Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy w Polkowicach (jednym słowem: wszyscy) zadbali o godne uhonorowanie tego szczególnego wydarzenia.

Szkolne korytarze i sale przystrojono w biało-czerwone barwy. Uczniowie ze Szkolnego Koła Historyka, ubrani w stroje sprzed wieku, przypinali członkom naszej społeczności narodowe kokardy i rozdawali okolicznościową gazetę oraz ulotki prezentujące drogi Polski do wolności. Ze szkolnego radiowęzła popłynęły dźwięki pieśni patriotycznych, wysłuchaliśmy również audycji dotyczącej procesów historycznych i niepodległościowych w naszym kraju.

Przed godziną 11.00 spotkaliśmy się przed budynkiem szkoły - uczniowie, wychowawcy, dyrekcja. Swą obecnością zaszczycili nas przedstawiciele władz samorządowych - Starosta Polkowicki, Pan Marek Tramś, Członek Zarządu Powiatu Polkowickiego - pan Henryk Czekajło, Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych - pani Teresa Jedynak.

Wspólnie zaśpiewaliśmy wiązankę utworów patriotycznych, a po wciągnięciu flagi na maszt (przy asyście pocztu sztandarowego szkoły) i wybiciu symbolicznej godziny 11.11 - w niebo popłynęły dźwięki i melodia "Mazurka
Dąbrowskiego". Ci, którzy zostali w murach szkoły, wykonali hymn w klasach, pod opieką nauczycieli.

Po przejściu do Sali Tradycji Szkoły obejrzeliśmy znakomite i poruszające przedstawienie Szkolnego Teatru "Anty-dotum", wyreżyserowane przez pana Piotra Mosonia. Niczym w lustrze zobaczyliśmy w spektaklu Polskę i Polaków - ich trudne wybory, życiowe rozterki, dylematy dnia codziennego. Następnie pan Grzegorz Kochman w swym wykładzie przybliżył nam przemiany polityczne, społeczne, ekonomiczne i kulturalne, jakich doświadczył nasz kraj przez ostatnich 100 lat. Calości dopełniło skrzypcowe wykonanie hymnu Polski.

Przez cały czas klasy odwiedzały "Stację NIEPODLEGŁOŚĆ". Na konturowej mapie Polski uczniowie i nauczyciele odciskali (dosłownie i w przenośni) swój ślad, a także robili sobie wspólne zdjęcia na pamiątkę rocznicowych uroczystości.

To był wyjątkowy i niezwykły dzień, w którym - po raz kolejny - poczuliśmy, że jesteśmy RAZEM. Jako społeczność szkolna, jako patrioci, jako Polacy.

W wolnej i niepodległej Ojczyźnie.

Jeszcze Polska nie zginęła,
Kiedy my żyjemy!

opracowanie: Przemysław Szulc

GALERIA ZDJĘĆ:

 

Opublikował: Piotr Błażejczyk