SAMORZĄD UCZNIOWSKI 2024/2025
WYBORY DO NOWEJ RADY SU
W dniach 4 i 8 października 2024 roku odbyły się wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego, które zostały przeprowadzone wśród uczniów wszystkich klas ze wszystkich typów szkół. Dyrektor Szkoły, Pani Sylwia Szeliga-Gawrońska tuż po wynikach wyborów spotkała się z nową Radą Samorządu Uczniowskiego i opiekunką SU – panią Agatą Miżdal-Karmelitą.
Nowa Rada przedstawia się następująco:
Michalik Magdalena, kl. 3at (T) – przewodnicząca SU
Bandurowska Hanna, kl. 2a (LO), – zastępca przewodniczącej LO
Pokrywka Jagoda, kl. 3at (T) – zastępca przewodniczącej T i BSIS
Kowalska Julia, kl. 2at (T) – sekretarz SU
Adamkiewicz Sylwia, kl. 2b (LO) – rzecznik ds. mediów
Anioł Jakub, kl. 3at (T) – szkolny rzecznik praw ucznia
„DZIADY W ZS-ie” – II EDYCJA
Samorząd Uczniowski po ogromnym powodzeniu zeszłorocznej edycji „Dziadów w ZS-ie” postanowił kontynuować dobrą praktykę i 31 października zorganizował II edycję tego wydarzenia. Co to się działo?!Jakież to stwory nawiedziły mury naszej szkoły…..!
SZLACHETNA PACZKA W NASZEJ SZKOLE!
W tym roku nasza szkoła po raz pierwszy, bez wsparcia zewnętrznych partnerów/instytucji, samodzielnie przygotowuje SZLACHETNĄ PACZKĘ. Wspólnie ze Szkolny Kołem Wolontariatu pomogliśmy przygotować zacne paczki dla pani Agaty oraz jej rodziny.
MARATON PISANIA LISTÓW” – DZIAŁAMY W IMIĘ PRAW CZŁOWIEKA
9 grudnia 2024 roku, w przeddzień Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego po raz drugi w naszej szkole odbyła się ogólnoświatowa akcja na rzecz praw człowieka, czyli „Maraton Pisania Listów”, organizowany przez Amnesty International. Udało się napisać blisko pół tysiąca listów.
DZIAŁALNOŚĆ SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
Tydzień Kultur
Samorząd Uczniowski w dniach 15-26.04.2024 r. przygotował dwutygodniową akcję, która miała na celu zapoznanie i poszerzenie wiedzy uczniów na temat kultur wybranych krajów; Włoch, Francji, Meksyku, Kanady, Japonii i Polski. Przez dwa tygodnie na łączniku budynku DD1 i OS1 odbywały się gry, zabawy, quizy, lekcje a także można było zasmakować kuchni danego kraju.
Dzień Kobiet
Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego tegoroczny „Dzień Kobiet” miał swój motyw przewodni, którym był kolor różowy – kojarzący się z kobiecością. Z okazji tego święta Samorząd Uczniowski stworzył film, w którym wzięli udział uczniowie i nauczyciele naszej szkoły. Film był hołdem dla Kobiet i został wyemitowany we wszystkich salach lekcyjnych o tej samej godzinie.
Szkolne Walentynki
Samorząd Uczniowski, jak co roku, zadbał by listy zakochanych zostały dostarczone do ich adresatów. Zadbaliśmy jak zwykle o atmosferę i wystrój szkolnych korytarzy.
Czapka Mikołaja Zwalnia od pytania oraz Piernikowy zawrót głowy
Samorząd Uczniowski podobnie jak w ubiegłych latach zorganizował 6.12.2023 r., w ramach przedświątecznych przygotowań akcję: „Czapka Mikołaja Zwalnia od pytania” – z tym wyjątkowym artefaktem na głowie uczniowie mogli uniknąć ustnej odpowiedzi czy niezapowiedzianej kartkówki. Piernikowy zawrót głowy pokazał skrywane często zdolności kulinarne i artystyczne w wypiekaniu świątecznych smakołyków.
„MARATON PISANIA LISTÓW”
1 grudnia 2023 r. z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole odbył się „Maraton Pisania Listów” – największa na świecie akcja na rzecz praw człowieka, organizowana przez Amnesty International.
23 uczniów Zespołu Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy w Polkowicach – pod opieką pani Agaty Miżdal-Karmelity i pani Magdaleny Florek – przez 12 godzin (sic!) niestrudzenie pisało listy, upominając się o 11 konkretnych osób, których prawa zostały brutalnie złamane.
W tym roku listy dotyczyły m.in. uwolnienia przez białoruski reżim Andrzeja Poczobuta – polsko-białoruskiego dziennikarza, publicysty i blogera związanego z Grodnem, działacza mniejszości polskiej na Białorusi i więźnia politycznego.
Maraton wsparła Dyrektor Szkoły, Pani Jolanta Rubiś-Kulczycka, pisząc swój list w obronie swobód i wolności ludzkich.
To był bardzo pracowity i pożyteczny czas, spędzony w przyjemnej atmosferze. Udało nam się stworzyć blisko pół tysiąca listów!
Za rok znów upomnimy się o prawa człowieka!
Kiermasz ciast na szczytny cel
Samorząd Uczniowski, przy silnym (piekarskim) wsparciu uczniów, zorganizował sprzedaż ciast i wróżb andrzejkowych (30.11).
Zebrane fundusze zostały przeznaczone na organizację Maratonu Pisania Listów (01.12).
Maraton to największa na świecie akcja na rzecz praw człowieka. Co roku, w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, miliony ludzi na całym świecie jednoczy siły, żeby upomnieć się o konkretne osoby, których prawa są łamane, i odmienić ich los.
Piszemy listy do decydentów, którzy mają realny wpływ na los naszych bohaterów i bohaterek oraz wysyłamy wyrazy wsparcia dla nich samych i ich bliskich.
Akcja „Pluszowy Miś”
Samorząd Uczniowski przeprowadził akcję zbiórki misiów dla dzieci z chorobą nowotworową, zainicjowanej przez nasz niezastąpiony.
24 listopada 2023 r. pani Agata Miżdal-Karmelita (Opiekun SU) i pani Honorata Poźniak (Kierownik szkolenia praktycznego) udały się do Wrocławia, by przekazać liczne stado przytulanek dla najmłodszych pacjentów, którymi opiekuje się Fundacja „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową”.
Dla dzieci z nowotworami, przebywających często przez długi czas w szpitalu, każdy nowy pluszowy miś jest źródłem niezwykłej radości i pocieszeniem podczas trudnego okresu leczenia onkologicznego.
„Dziady” w Zetesie
„Dziady” w Zetesie (31.10.2023 r.) były wydarzeniem zorganizowanym przez Samorząd Uczniowski i miały na celu przypomnienie dawnych polskich tradycji.
Uczniowie, w nawiązaniu do motywu przewodniego, przyszli do szkoły przebrani w oryginalne i pomysłowe kostiumy. Korytarze zapełniły się od stworów, duchów, zjaw, świtezianek i innych postaci.
„Dziady” z pewnością wkroczą na stałe do kalendarza szkolnych wydarzeń. To nie tylko fantastyczna okazja do zabawy, ale również doskonała lekcja historii i kultury. Samorząd Uczniowski chce chronić i promować polskie dziedzictwo, jak również inspirować uczniów do poszukiwania własnych tradycji.
Plebiscyt uczniowski z okazji Dnia Edukacji Narodowej
W tym roku szkolnym nagrody dla nauczycieli z okazji Dnia Edukacji Narodowej przyznali również uczniowie, którzy wzięli udział w plebiscycie zorganizowanym przez Samorząd Uczniowski. Reprezentanci SU, Alicja Dąbrowska i Mateusz Melnyczuk, wręczyli na gali zorganizowanej z tej okazji 13.10.2021 r. pamiątkowe statuetki i dyplomy w następujących kategoriach:
Mentor – Mateusz Brzozowski (wyróżnienie: Przemysław Szulc, Anna Ulatowska).
Kwiecisty mówca – Ewa Dudziak-Gaj (wyróżnienie: Grzegorz Kochman, Danuta Pólkowska);
Pomocna dłoń – Danuta Zaguła (wyróżnienie: Agata Miżdal-Karmelita, Elżbieta Róg);
Przyjazna dusza – Przemysław Szulc (wyróżnienie: Marek Gottlieb, Sławomir Słowiński);
Lider organizacji – Grzegorz Kochman (wyróżnienie: Agata Miżdal-Karmelita, Katarzyna Jackiewicz);
Wzór elegancji – Joanna Kawa (wyróżnienie: Ewa Dudziak-Gaj, Danuta Zaguła);
Złota kreda – Agata Miżdal-Karmelita (wyróżnienie: Danuta Zaguła, Grzegorz Kochman);
Dzień Dziecka – otwarcie szkolnego patio
Dzięki zaangażowaniu i udziałowi w projekcie „ Młodzi w akcji +” przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego, pomocy i wsparciu Dyrekcji Zespołu Szkół, przy okazji szkolnych obchodów Światowego Dnia Dziecka organizowanego również przez SU, drzwi na szkolne patio zostały otwarte dla całej społeczności szkolnej. Uczniowie korzystając z nowiutkich kocy wygrzewali się w pięknym, czerwcowym słońcu, w tle brzmiała przyjemna muzyka, a nasze podniebienia cieszyły słodkie wypieki naszych koleżanek i kolegów.
W ramach programu „Młodzi w akcji +” udało się pozyskać zewnętrzne środki od sponsora – fundacji Volkswagen dzięki, którym mogliśmy zakupić koce piknikowe i leżaki. Piękne zwieńczenie ciężkiej pracy Alicji Dąbrowskiej 2 ap, Patryka Mielczarka 2 atg, Mateusza Melnyczuka 1ct.