Imię Narodów Zjednoczonej Europy …
Zespół Szkół w Polkowicach przyjął z dniem 15. września 2003 roku zaszczytne imię Narodów Zjednoczonej Europy. Dnia 27 listopada 2003 roku odbyła się uroczystość nadania szkole imienia. Fakt ten stał się ważnym elementem szkolnej tradycji.
Historia …
Ponad 10 lat temu narodziła się idea „Europy Narodów” – głęboko humanistyczna myśl o połączeniu społecznośći o rożnej kulturze, odrębnych wartościach i języku, ale jednoczących się we wspólnych celach i działaniu. Narody Zjednoczonej Europy tworzą dorobek całej kultury europejskiej, to historia kontynentu i wypracowane przez 2 tysiące lat idee demokracji, braterstwa, pokoju, współpracy i wolności.
Dlaczego ? …
Dlaczego Zespół Szkół otrzymał imię Narodów Zjednoczonej Europy ? Ideały przyświecające Narodom jednoczącej się Europy to wartości, na których opiera się proces kształcenia i wychowania w tej szkole. Szkoła pragnie kształtować wzór młodego obywatela Europejczyka jako człowieka światłego, przedsiębiorczego i utożsamiającego się z europejską tradycją kulturową.
Zamiarem Szkoły jest kontynuowanie i dalsze rozwijanie współpracy z zagranicznymi partnerami w szkolnictwie i nie tylko tam.
Szkoła wspiera poprzez działania edukacyjne i wychowawcze procesy jednoczenia się narodów Europy, które stają się dla świata symbolem nowej eopki i nowego ładu. Idea „Europy Narodów” jest wiodąca w działaniach promocyjnych Zespołu Szkół.
Cel …
Wierzymy, że imię Szkoły przyczyni się do rozpropagowania Zespołu Szkół jako placówki edukacyjnej otwartej na Europę i świat.
Realizacja …
W jaki sposób Zespół Szkół realizuje ideę „Europy Narodów” ?
Nasza szkoła…
* Od kilku lat aktywnie działa w sieci szkoł stowarzyszonych w UNESCO.
* Organizuje sesje popularnonaukowe z udziałem przedstawicieli świata nauki na temat problematyki europejskiej, demokracji i praw człowieka.
* Uczestniczy w symulacyjnych sesjach ONZ.
* Umożliwia udział uczniów w takich międzynarodowych programach, jak „Dzień Wody”, „XXI wiek bez narkotyków”.
* Stale rozwija współpracę z placówkami edukacyjnymi w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Włoszech, Portugalii, Czechach i na Ukrainie.
* Rzetelnie przygotowuje do Olipiady Wiedzy o Unii Europejskiej, Olipiady Wiedzy o Prawach Człowieka, Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, Konkursu „Wiedzy o Demokracji i Europie”
* Bierze udział w „Ogólnopolskim Plebiscycie »Złota Pięćdziesiątka« Szkół Otwartych na Unię Europejską 2005.”
* Uczestniczy od lat w europejskich programach edukacyjnych „Socrates-Lingua” i „Socrates-Comenius”.
* Jest autorem innowacji pedagogicznej, tak zwanej klasy europejskiej.
* Kształci i wychowuje w duchu poszanowania takich ogólnoświatowych wartości, jak humanizm, godność człowieka, braterstwo i demokracja.