11 maja 2026 roku nasi uczniowie – w ramach edukacji zdrowotnej –
uczestniczyli w zajęciach „Bliskość w różnorodności”, dotyczących
zdrowia psychicznego oraz niepełnosprawności, uwarunkowań i zaburzeń.
Spotkanie poprowadziły: pani Irena Kuźma, nauczyciel edukacji
zdrowotnej, i pani Weronika Machnicka, pedagog specjalny.
Zajęcia stanowiły podsumowanie cyklu 2-miesięcznych spotkań z klasami
pierwszymi (marzec – kwiecień 2026), podczas których koncentrowaliśmy
się na zagadnieniach związanych z takimi wydarzeniami jak:
- 5 maja – Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób z
Niepełnosprawnościami; Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością
Intelektualną; Europejski Dzień Niezależnego Życia; - 2 kwietnia – Światowy Dzień Świadomości Autyzmu;
- 21 marca – Światowy Dzień Zespołu Downa (Dzień Kolorowej Skarpetki).
Rozmawialiśmy również o tematach bieżących, szczególnie ważnych dla
naszego społeczeństwa, m.in. o rekordowej akcji Łatwoganga na rzecz
dzieci chorych na nowotwory, znajdujących się pod opieką Fundacji Cancer
Fighters.
Celem naszych działań jest inkluzja społeczna, propagowanie wiedzy na
temat zdrowia psychicznego, niepełnosprawności, uwarunkowań i zaburzeń
oraz budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie.
Cieszymy się, że nasza młodzież chętnie bierze udział w różnorodnych
wydarzeniach i jest zainteresowana tego rodzaju przedsięwzięciami.
Oprac. Weronika Machnicka i Irena Kuźma
