3 września 2025 roku na szkolnym patio wspólnie pożegnaliśmy ulubioną
porę roku wielu spośród nas.
Wydarzenie rozpoczęło się od powitania gości przez Panią Dyrektor,
Sylwię-Szeligę-Gawrońską. Potem, kilkanaście metrów od sceny, nastąpiło
odsłonięcie „Ławeczki empatii” przez Dyrektor Szkoły, Starostę
Polkowickiego – Pana Kamila Ciupaka i Wicestarostę – Pana Jana
Wojtowicza. Dokonali tego w obecności uczniów, nauczycieli, rodziców i
przyjaciół Zespołu Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy w Polkowicach.
Ławeczka, ufudowana przez PowiatPolkowicki, stanowi materialny symbol i
podsumowanie naszej kampanii społecznej „Hejtu nie chcemy”, nad którą
Patronat Honorowy objęli: Wicemarszałek Sejmu RP – Pani Monika
Wielichowska, Wojewoda Dolnośląski – Pani Anna Żabska, Dolnośląski
Kurator Oświaty – Pani Ewa Skrzywanek, Starosta Polkowicki – Pan Kamil
Ciupak oraz Burmistrz Polkowic – Pan Wiesław Wabik.
Ławeczka ma przypominać o szacunku, otwartości i budowaniu relacji
opartych na zrozumieniu. To miejsce zachęcające do rozmowy i
przełamywania barier, do dzielenia się swymi problemami. Znajduje się
przy niej tabliczka z kodem QR prowadzącym do numerów telefonów
organizacji i instytucji pomocowych. Aby nikt nie cierpiał na skutek
hejtu, nie płakał (do czego nawiązuje brzoza usytuowana przy ławeczce) z
racji wykluczenia!
Jak pamiętamy, nasza kampania społeczna „HEJtu nie chcemy” objęła w
poprzednim roku szkolnym różnorodne wydarzenia edukacyjne i sportowe,
warsztaty oraz spotkania, które miały na celu uświadamianie dzieciom i
młodzieży, jak niebezpieczna jest mowa nienawiści i jak można jej
przeciwdziałać. W inicjatywę zaangażowane były liczne placówki
edukacyjne, instytucje i organizacje wspierające oraz partnerzy i
przyjaciele szkoły.
Następnie nasi uzdolnieni uczniowie, tworzący zespół „Nieoficjalni”
rozgrzali publiczność muzycznymi brzmieniami. Na scenie „dołożyli do
pieca”: Maja Koncur (wokal), Alicja Mroziewicz (perkusja), Marcel Janik
(wokal, gitara basowa), Wiktor Terpiłowski (instrument klawiszowy),
Rafał Nagrodzki (gitara elektryczna).
O sprawy techniczne i akustykę zadbała nieoceniona ekipa wolontariuszy
Auli Forum, dowodzonych przez Pana Sławomira Laskowskiego: Lena Lipiarz,
Oliwia Kisiecka, Marlena Wójcik, Hania Stępczak, Mateusz Kowalczuk oraz
Tomasz Stawniczy.
Goście mogli skorzystać z serwisu kawowego, którym zajęły się nasze
uczennice – Lena Rezler, Ines Drozdowska, Martyna Mazur i Nikola
Szymańska (z kl. 1at technikum hotelarskiego) – pod opieką Pani Iwony
Parzuchowskiej. Dania na ciepło i na słodko serwowała z kolei szkolna
kawiarenka, czyli „Kawa pod Brzozą”.
Dziękujemy wszystkim za przybycie! Do zobaczenia na naszych kolejnych
wyjątkowych przedzięwzięciach.
Oprac. Przemysław Szulc
Fot. Ray Krażewski, Magdalena Mikołajewska (Powiat Polkowicki),
@Polkowice z drona
Więcej zdjęć na: https://www.facebook.com/ZespolSzkolPolkowice
