Okres wakacji to czas, na który czekają nie tylko dzieci, ale również młodociani pracownicy, dlatego kadra wychowawcza hufca zawsze rozmawia ze swoimi uczestnikami na temat bezpieczeństwa podczas wakacji. Po dziesięciu miesiącach nauki i pracy nadchodzi tak oczekiwany przez wszystkich uczniów czas wakacji.

17.06.2016 r. kadra wychowawcza spotkała się z uczestnikami II rocznika. Glównym celem było przypomnienia zasad zachowania bezpieczeństwa w okresie wakacyjnym oraz uświadomienie młodzieży zagrożeń związanych z wypoczynkiem letnim. Kadra apelowała do młodzieży, że nad morzem należy pływać wyłącznie w miejscach dozwolonych. Najlepiej pod okiem ratownika. Wychowawcy zwrócili też szczególną uwagę na to, iż najczęstszą przyczyną utonięć jest zażywanie kąpieli pod wpływem alkoholu a także, że bez względu na umiejętności pływackie - nie należy oddalać się od wyznaczonego przez boje pola kąpieliska.

Spora część młodzieży planuje pobyt w górach, dlatego omówiono również zasady obowiązujące turystów. Kadra przypominała, że kiedy wychodzi się w góry, w miejscu pobytu zawsze powinniśmy zostawić wiadomość o trasie wycieczki i planowanej godzinie powrotu. Pogoda w górach jest nieokiełznana, dlatego wyruszając na wyprawę podczas pięknej, słonecznej pogody nie wiadomo, czy wracać będzie trzeba wśród szalejącej burzy albo we mgle.

Podczas spotkania uczestnicy zostali poinformowani o zagrożeniach, jakie może nieść ze sobą nieodpowiednie korzystanie z Internetu. Przypomniano o braku anonimowości w sieci. Cyberprzemoc to takie zachowanie, które krzywdzi emocjonalnie drugiego człowieka. Osoby, które stosują cyberprzemoc, używając do tego celu Internetu albo telefonów komórkowych, muszą liczyć się z prawnymi konsekwencjami. W przeciwieństwie do przemocy fizycznej, cyberprzemoc nie zostawia śladów na ciele i nie widać jej gołym okiem.

Na koniec naszej pogadanki przestawiono naszym uczestnikom propozycje w ramach realizacji przedsiewzięcia „Wakacje z OHP”. W polkowickim hufcu postawiono przede wszystkim na sport: wyjście na basen, wycieczki rowerowe, wyjście na jagody i grzybobranie. Marzy nam się wycieczka do Boszkowa nad jeziora, oddalonego o 60 km… Ale czy dojdzie do skutku zależy od finansów.

Reasumując: zdrowie, życie i bezpieczeństwo dzieci i młodzieży jest najwyższą wartością, o którą powinniśmy się troszczyć wszyscy.

Opracowanie: wychowawca Eliza Dula