Przez cały październik w bibliotece Zespołu Szkół w Polkowicach trwa wystawa zakazanych książek. Jest to kampania społeczna wywodząca się z USA, której celem jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na działanie cenzury (obyczajowej, politycznej, religijnej), potrzebę wolności słowa i tworzenia literatury oraz problem prześladowania ludzi za to, że czytają lub piszą książki.

Kadra hufca wraz z kilkoma uczestnikami udała się na wystawę. Zainteresowanie młodzieży było ogromne. Pan bibliotekarz dosłownie nie nadążał z odpowiedziami na pytania. Uczestnicy oglądali, czytali, a na ich twarzach często malowało się zdziwienie: "Dlaczego akurat ta książka była zakazana"? To była dobra okazja, aby porozmawiać z młodzieżą o cenzurze i wolności słowa.

Na ekspozycji przedstawionych było blisk o 30 zakazanych lektur - z wyjaśnieniem, z jakich powodów zabraniano (lub wciąż się zabrania) ich czytania. Znajdowały się tam książki, które były lub nadal są zakazane. Oto kilka przykładów książek zakazanych, które najbardziej zaciekawiły młodzież:
• Johann Wolfgang von Goethe, "Cierpienia młodego Wertera" - powieść wywierała olbrzymi wpływ na czytelników: ubierali się jak główny bohater, znacznie wzrosła liczba samobójstw. Publikacja została zakazana przez Kościół, gdyż (zdaniem duchownych) nakłaniała do samobójstwa.
• Ken Kesey, "Lot nad kukułczym gniazdem" - zakazana w wielu amerykańskich szkołach, głównie za wulgarne słownictwo, gloryfikowanie działalności przestępczej, opisy brutalności i przyczynianie się do zepsucia młodzieży.
• Margaret Mitchell, "Przeminęło z wiatrem" - zakazana w niektórych szkołach ze względu na rasistowski język.
• Joanne K. Rowling, "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" - w sukcesie książki zaczęto dopatrywać się działania samego szatana. Książka wielokrotnie oskarżana była, głównie przez środowiska kościelne, o podejrzane i nieczyste podteksty. Podobno to dzieło mroczne, brutalne, okraszone "zwyrodniałą fantazją".

Wystawa o zakazanych książkach jest nie tylko akcją uświadamiającą, ale także okazją do zainteresowania ciekawymi przypadkami z historii literatury. Być może aura tajemniczości, skandalu i etykieta zakazanego owocu będzie również zachętą do czytania, także książek, którym przypięto łatkę niepoprawności politycznej, obyczajowej lub innej.

Opracowanie i zdjęcie: Eliza Dula