13.06.2013 r. przedstawiciele wszystkich hufców uczestniczyli w tradycyjnym rajdzie turystycznym "Wędrówka szlakiem Piastów Śląskich. Witamy wakacje".

Polkowicka ekipa składała się z trzech uczestników dowodzonych przez panią Zofię Maziarka. Byli to: Mariola Bułajewska, Paulina Jagielska i Mateusz Skrebiec – uczniowie Zespołu Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy w Polkowicach.

Nasza trasa rajdu była bogatsza, bo "po drodze" zahaczyliśmy o Przemkowski Park Krajobrazowy, zabierając ze sobą zaprzyjaźnioną ekipę HP Przemków, potem ŚHP Legnica, by na końcu zameldować się na starcie w Parku Krajobrazowym "Chełmy". Powitało nas słońce, tajemniczy mnich, którym okazał się nasz kolega z zaprzyjaźnionego hufca w Jaworze, pani przewodnik z rezerwatu "Chełmy" oraz przedstawiciele DWK OHP we Wrocławiu: kierownik kształcenia i wychowania - pani Mariola Skorupka, starszy specjalista ds. kształcenia - pan Zenon Maceli, specjalista ds. sportu  - pan Wojciech Gembara.

Na trasę Wąwozu Myśliborskiego wyszło około 90 uczestników OHP, asekurowanych przez wychowawców i przewodników. Byliśmy pod wrażeniem wspaniałej, rzadko spotykanej roślinności. My, młodzież i kadra OHP, wiemy, jak ważne jest życie w zgodzie z przyrodą, toteż na szlak zabraliśmy worki, by posprzątać po beztroskich turystach. To był prezent dla tego zakątka Polski od wielkiej OHP-owskiej Rodziny.

Właśnie w tym dniu, przed 55. laty, utworzono OHP. Każde urodziny są przyjemne, jednak jeśli przy jubilacie gromadzi się licznie rodzina - jest jeszcze przyjemniej. Nas na rajdzie w Muchowie było sporo, jeszcze więcej świętowało urodziny u siebie w hufcach. Jako że tego dnia nad głowami wszystkich świeciło słońce – należy to uznać za dobry znak na kolejne 55 lat.

Później uczestnicy rajdu spotkali się w przepięknym parku przy pałacyku w Muchowie. Zapoznali się tam ze ścieżką dydaktyczną poświęconą "Chełmom" oraz wysłuchali przedstawicieli Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, którzy ostrzegali przed ryzykownymi zachowaniami w czasie wakacji.

Na zakończenie odbył się konkurs plastyczny "Logo OHP – 55 lat Ochotniczych Hufców Pracy", w którym I miejsce zajęła nasza polkowicka ekipa (!). Teraz pewniej możemy już nucić: "Wakacje, znów będą wakacje!"

Całej OHP-owskiej rodzinie z okazji jubileuszu oraz zbliżających się wakacji udanego wypoczynku życzy rodzina z Polkowic.

Opracowanie i zdjęcia: st. wychowawca Zofia Maziarka