4 września 2013 roku kadra HP 1-23 została zaproszona przez Dyrekcję Zespołu Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy w Polkowicach na spotkanie z rodzicami uczniów klas pierwszych.

Dyrektor Szkoły, Pan Zbigniew Gołębiowski, powitał zgromadzonych rodziców, przedstawił misję szkoły i przypomniał historię placówki. Po nim głos zabrała Wicedyrektor ds. Liceum Ogólnokształcącego, pani Jolanta Rubiś-Kulczycka, która omówiła m.in. zmiany w prawie oświatowym dotyczące wyboru przez uczniów nauki przedmiotów w zakresie rozszerzonym. Z kolei współpracująca z nami na co dzień Wicedyrektor ds. Technikum i Zasadniczej Szkoły Zawodowej, pani Małgorzata Majewska-Greń przedstawiła zasady kształcenia zawodowego. Poinformowała też rodziców o udziale szkoły w dwóch projektach unijnych: "Staże zagraniczne przepustką do sukcesu na rynku pracy wg standardów rynku europejskiego" (projekt "Leonardo da Vinci") i "Modernizacja Kształcenia Zawodowego na Dolnym Śląsku II".

Kierownik szkolenia praktycznego – pan Janusz Szmołda  – przystępnie wytłumaczył rodzicom zasady organizowania praktyk zawodowych w polkowickim Zespole Szkół. Pedagog szkolny, pani Jolanta Jasiurska, zaprezentowała natomiast bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych i wsparcia psychologiczno-pedagogicznego dla uczniów.

Maria Bardon, komendantka HP 1-23 w Polkowicach, zasygnalizowała na ogólnym zebraniu rodziców odmienność sytuacji prawnej uczniów, którzy podpisali już pierwsze umowy o pracę i zaczynają odkładać swoje pieniądze na fundusz emerytalny.

Dalej dyskusja toczyła się w klasach pierwszych, wśród zainteresowanych rodziców. Wychowawcy klas ZSZ – pani Henryka Zajączkowska i pan Paweł Żmiejewski – udzielili nam głosu, byśmy mogli zapoznać rodziców z ofertą pomocy w ramach struktur OHP.

To popołudniowe spotkanie zakończyło inaugurację roku szkolnego. Uczniowie znają plan lekcji, nauczycieli przedmiotów, wychowawców, a w przypadku ZSZ podpisali już umowy o pracę. Rodzice mają (od zeszłego roku) wgląd do elektronicznego dziennika.

Wróciliśmy po wakacjach do szkoły. W poniedziałek radowali się na nasz widok uczestnicy i nauczyciele – byliśmy w gronie przyjaciół. Kadrę powitały miłe gesty i uśmiechy, które traktujemy jako dowód zaufania ze strony uczestników i pedagogów dla naszej pracy, wspomagającej rozwój młodego pokolenia Polaków.

Wielkim darem dla kadry HP było spotkanie z rodzicami, cieszącymi się, że w chwili nowego cyklu edukacyjnego swoich dzieci w nowoczesnej, pięknej szkole – w dostojnej Auli Forum spotkali nas – KADRĘ HP 1-23, która przez całe wakacje rozmawiała, pomagała i przygotowywała młodzież i rodziców do czekających na nich obowiązków.

Nie dziwi więc zachowanie pani Lucyny, która rzuciła się nam na szyję. Wszyscy potrzebujemy wsparcia, a mając je ze strony rodziców, pedagogów i pracodawców, „skazani” jesteśmy na sukces w pracy opiekuńczo-wychowawczej.


Opracowanie: Maria Bardon