03.10.2013 r. na terenie Komendy Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Polkowicach odbyło się ognisko (dla wszystkich chętnych uczestników HP 1-23 w Polkowicach), którego celem było zintegrowanie uczestników.

Do wspólnej zabawy zaproszono gości, którzy na co dzień pomagają naszym uczestnikom w znalezieniu swego własnego miejsca w życiu. Byli to: Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Polkowicach - pani Beata Puławska, Pełnomocnik Burmistrza Polkowic ds. Osób Niepełnosprawnych i Starszych - pani Jolanta Mielczarek oraz przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji: starszy aspirant pani Daria Solińska i starszy aspirant pan Artur Wachowicz.

Sztab organizacyjny nie zapomniał o zaproszeniu przedstawiciela dyrekcji Zespołu Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy w Polkowicach. Zdecydowaliśmy się zaprosić Kierownika Szkolenia Praktycznego - pana Janusza Szmołdę, który w szkole pomaga naszym uczestnikom rozwiązywać problemy z nauką i praktykami. Swoich wychowanków odwiedził też pan Sławomir Słowiński – wspaniały wychowawca kl. II "a" ZSZ.

Na ognisku zjawili się absolwenci naszego hufca: Bartek, Krystian i Ania (z lat poprzednich) i tegoroczni - Patrycja, Iza, Gracjan, Mateusz, Sylwia (ubiegłoroczny rzecznik praw uczestników OHP), Kasia z Chocianowa i Kasia z Polkowic oraz Klaudia. Niestety, z powodu choroby nie dotarło do nas rodzeństwo: Mateusz i Marcin (też absolwent) z Lubina.

W harcerskim kręgu nie mogło zabraknąć dr hm. Halinki Żelaznej - komendantki ZHP w Polkowicach. Dodatkowo do naszego przedsięwzięcia włączyliśmy przedstawicieli najliczniejszej, bo 40-osobowej grupy, czyli rodziny "Skarbków".

NIE DO ZASTĄPIENIA OKAZAŁA SIĘ NOWOCZESNA, ZINFORMATYZOWANA MAMA, IWONA STADNIK, która poświęca czas nie tylko na wychowanie własnych dwóch synów, ale także rewelacyjnie wspomogła działania młodzieży w czasie imprezy. Gorące podziękowania w imieniu wszystkich obecnych.

Przygotowania do polkowickiej integracji trwały dość długo. Po pierwsze, ognisko integracyjne w HP 1-23 Polkowice to już tradycja, organizowane jest od 2010 roku. Po drugie, do wspólnego świętowania zapraszamy zawsze harcerzy, bo wykorzystujemy ich tereny oraz uczymy się wspólnego muzykowania. W tym roku mamy w HP 1-23 Polkowice jednego harcerza starszego, Piotrka, który wtajemniczał sztab przygotowujący ognisko w arkany pracy drużyn starszoharcerskich. Nauczyliśmy się rąbać drwa, zaplanowaliśmy pląsy i śpiewanki, przygotowaliśmy śpiewnik HP 1-23, rozłożyliśmy sprzęt (ławki, stoły i krzesła), który po imprezie musiał znów trafić na swoje miejsce. Jedną z ciekawszych umiejętności było rozpalanie kominków ogrzewających pomieszczenia harcerzy.

Sztab planował i planował, a życie zweryfikowało nasze plany. Nie wszyscy, którzy zadeklarowali chęć bliższego poznania, dotarli na ognisko. Razem z zaproszonymi gośćmi było nas wszakże przeszło 40 osób.

Uczestnicy wysłuchali prelekcji przedstawicieli policji o szkodliwości wszystkich używek. Pani Daria Solińska zwróciła młodym uwagę na późniejsze konsekwencje (nie tylko zdrowotne) sięgania po niedozwolone środki. "Jeden błąd w życiu młodego człowieka może zamknąć mu ścieżki do zrealizowania swojej drogi życiowej i postawić poza nawiasem społeczeństwa" – mówiła. Pan Artur Wachowicz ostrzegał, że w swej pracy spotykał się z ludźmi uzależnionymi od alkoholu lub narkotyków, którzy błagali o pomoc w zwalczeniu nałogu, ale wtedy było już na to za późno. "Nie eksperymentujcie!" - ostrzegali młodzież wszyscy zgromadzeni przy ognisku dorośli, którym los młodzieży jest szczególnie bliski.

Pogoda dopisała, a dym z ogniska roznosił się wokół. Mamy (Iwona i Kasia) zadbały o posiłek i rozstrzygnęły konkurs na najpiękniejszą kanapkę samodzielnie wykonaną przez uczestników. Część młodzieży muzykowała, jeszcze inni witali jesień, piekąc w ognisku ziemniaki. Ułożyliśmy też krzyżówkę z naszych imion.

Na zakończenie wszyscy odśpiewali harcerską piosenkę "Czar ogniska", kończącą się słowami:


    "Wygasło ognisko, jeszcze w oczach żar.
    Senne drzewa szumią, więc my jeszcze raz:
    Zanućmy cichutko, zawtórujmy im,
    Dobranoc, dobranoc, niech się dobrze śni..."

Opracowanie: Maria Bardon – komendant HP 1-23 Polkowice

Zdjęcia: Anita Słojewska, Paulina Jagielska