Jeśli pociąga Cię intelektualna przygoda, jeśli lubisz filozofować, jeśli zastanawiasz się nad otaczającym Cię światem - weź udział w Olimpiadzie Filozoficznej.

Wybierz i opracuj w formie pisemnej jeden z podanych niżej tematów, a następnie złóż pracę u pani Ewy Dudziak-Gaj (sala 116) do 26 listopada 2013 roku.

Oto tematy prac pisemnych etapu szkolnego:

1. "Jeżeli podzielimy ludzi na dwie klasy, możemy powiedzieć, że jedni pracują, aby żyć, drudzy nie potrzebują tego robić. Ale przecież pracować na to, aby żyć, nie może być sensem życia. Jest to sprzeczność, gdy ciągłe wytwarzanie warunków życia ma być odpowiedzią na pytanie tym życiem uwarunkowane. A życie tych innych w ogóle nie ma żadnego znaczenia poza tym, że pochłania owe warunki". W 200-setną rocznicę urodzin Sorena Kierkagaarda.

2. Czy we współczesnym państwie obywateli może łączyć przyjaźń polityczna?

3. Czy twierdzenia matematyczne są odkrywane czy wymyślane?

4. Jakie miejsce zajmuje mistycyzm w dziejach filozofii? Rozwiń, odwołując się do filozofii starożytnej i średniowiecznej.

5. Jakie współczesne problemy etyczne rozwiązuje bioetyka?

6. Jaką rolę w rozwoju sztuki odegrały muzea?

7. Indywidualny i społeczny wymiar religii (w ujęciu jednego z wybranych myślicieli, np.: Augustyn, Tomasz z Akwinu, H. Bergson, S. Freud, M. Scheler, E. Fromm, L. Kołakowski lub inny).

8. Czy racjonalizm jest zawsze racjonalny? Odpowiedz na to pytanie, odwołując się do twórczości Leszka Kołakowskiego.

9. W jaki sposób kognitywistyka ujmuje problem poznania?

10. Do czego ludziom potrzebna jest wolność (w 50-tą rocznicę śmierci Kazimierza Ajdukiewicza).

Szczegółowe informacje: http://www.ptfilozofia.pl/index.php?module=content&id=13

Zapraszamy do udziału!