Już w poniedziałek cała Polska 95 raz święci odzyskanie niepodległości po I wojnie światowej.

W Poznaniu, jak zwykle, pojawi się aktor grający Ignacego Paderewskiego, który stał się symbolem walki o niepodległość. W Warszawie pojawi się aktor grający Józefa Piłsudskiego, symbolu zwycięskiej walki o niepodległość po 123 latach niewoli.

W jaki sposób my będziemy obchodzić Święto Niepodległości?

W Polkowicach w Kościele pw. św. Michała Archanioła odbędzie się koncert fortepianowy Michała Białka. W Suchej Górnej odbędzie się koncert Zespołu Artystycznego Żołnierzy Rezerwy "Rota" ze Złotoryi oraz zostanie przedstawiona inscenizacja "W Obronie Polski".

W HP 1-23 Polkowice uczestnicy odpowiedzieli na ogólnopolską akcję społeczną "Mamy Niepodległą" pod patronatem honorowym Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej (na czele z Marszałek Ewą Kopacz) i włączyli się w wysyłanie e-kartek do zaprzyjaźnionych instytucji i osób prywatnych. Dzięki niezawodnej druhnie Halinie Żelaznej, komendantce ZHP w Polkowicach, dotarły do Polkowic tradycyjne kartki, których dystrybutorami są chorągwie ZHP: w Gdańsku, Łodzi, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu.

Młodzież z Polkowic z zainteresowaniem oglądała e-kartki i przyznała I miejsce projektowi Andrzeja Pągowskiego, natomiast kadrze hufca najbardziej podobał się projekt Piotra Młodożeńca.

Przy akompaniamencie polskich pieśni narodowych wykonujemy w hufcu kokardy narodowe. W wyniku zajęć wychowawczych, prowadzonych przez kadrę, omówiono znaczenie Święta Niepodległości dla narodu polskiego, a śpiewnik HP 1-23 w Polkowicach wzbogacono o trzy nowe pieśni: "Hej, ułani!", "Wojenko, wojenko", "Jak długo w sercu naszym". Młodzież przygotowuje się również do spotkania z zaprzyjaźnionymi przedszkolakami i w tym celu zapoznała się z "Elementarzem Małego Polaka", "Dziejami Naszej Ojczyzny", "Legendami i baśniami polskimi".

Święto Niepodległości uczestnicy spędzą w domach rodzinnych, a potem zdadzą relację, w jaki sposób tu, w tej części naszej Ojczyzny, czciliśmy Niepodległość.

Opracowanie: Maria Bardon – komendant HP 1-23 w Polkowicach
Zdjęcia: Anita Słojewska - stażystka