W dobie wielkiej debaty o oświacie i miejscu sześciolatków w szkołach delegacja HP 1-23 w Polkowicach (w składzie: Maria Bardon – komendant i Zofia Maziarka – starszy wychowawca) została zaproszona przez Wójta Gminy Radwanice, panią Sabinę Zawis, aby realnie ocenić bazę oświatową jednej z wiejskich polskich szkół. Ta szkoła jest nam bliska, bo trzech naszych uczestników to absolwenci Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Buczynie.

13.11.2013 r. to historyczny dzień dla 134 uczniów i przedszkolaków tej szkoły! Dzięki staraniom władz kolejna szkoła w gminie Radwanice wzbogaciła się o nowoczesny kompleks wielofunkcyjnych boisk sportowych oświetlonych nowoczesnymi lampami pozwalającymi, by młodzież mieszkająca na wsi nie była skazana na wegetowanie na przystankach autobusowych, a czuła się godnie w swych małych ojczyznach.

W uroczystym otwarciu uczestniczyli: Członek Zarządu Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu – pan Włodzimierz Chlebosz, Starosta Polkowicki – pan Marek Tramś i Wicestarosta Polkowicki – pan Kamil Ciupak, którzy przyjechali z darami. Oczywiście były to piłki sportowe. Nie zabrakło dyrektorów szkół z Gminy Radwanice i radnych, którzy dokonali cudów, by poprawić standard życia tej części gminy. Dopisali rodzice, a nawet dziadkowie. Kwota 1 mln 300 tysięcy złotych przeznaczona na tę inwestycję na pewno zaowocuje w przyszłości. To najlepszy prezent dla naszej Niepodległej.

Po uroczystym przecięciu wstęgi przez władze, młodzież odwdzięczyła się niezwykłym programem artystycznym. Niezawodna polonistka, pani Marta Kasprzak, stworzyła przecudowną relację z finału Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2024 r., w którym wygrywa reprezentacja Polski. Trzon naszej narodowej reprezentacji stanowili dzisiejsi juniorzy "Zadziora" Buczyna! W rolę komentatora wcielił się Dawid Kłos. Polska mistrzem świata!

Nie mogło się obyć bez cheerleaderek z barwnymi pomponami i pokazu żonglerki. Ksiądz Wikary Mariusz Żurawicz - na co dzień nauczyciel w tej szkole z Parafii Łagoszów Wielki – zadbał o oprawę muzyczną i wspólnie z Proboszczem Parafii Prawosławnej Św. Dymitra, Jerzym Demianiukiem, poświęcił obiekty sportowe w Buczynie.

Goście obdarowani zostali specjalnymi szalikami z logo szkoły – kolorowymi dziećmi, które tak kochała Patronka, Maria Konopnicka, a za jej przykładem - kadra pedagogiczna i wszyscy pracownicy szkoły.

Cieszą się dzieci, młodzież i dorośli, bo ten kawałek Polski rozkwita! Tu, w Gminie Radwanice, można być spokojnym o kondycję fizyczną młodego pokolenia.

Opracowanie: Maria Bardon – komendant HP 1-23 w Polkowicach
Zdjęcia: Zofia Maziarka