Pracownia Komparatystyki Literacko-Kulturowej działająca na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu ogłasza konkurs dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych na pracę pisemną na temat "Mity ciągle żywe? Postacie, wątki i motywy mitologiczne w kulturze współczesnej".

Na konkurs można nadsyłać prace pisemne poświęcone szeroko rozumianej obecności mitów w kulturze współczesnej. Prace mogą dotyczyć nawiązań do mitów z różnych kręgów kulturowych – nie tylko z mitologii greckiej czy rzymskiej, lecz również innych (np. skandynawskiej, celtyckiej, słowiańskiej, indyjskiej, buddyjskiej, Indian amerykańskich, ludów Afryki itp.).

W pracy należy zaprezentować, w jaki sposób postacie, wątki lub motywy mityczne są obecne w wybranych tekstach kultury XX i XXI wieku – w literaturze, filmie, teatrze, sztukach plastycznych, muzyce, grach planszowych czy komputerowych, komiksach, reklamach.

Przedmiotem pracy może być określona postać i powiązane z nią wątki (np. Odyseusz i motyw odysei), może być nim motyw rozpowszechniony w różnych mitologiach (np. labirynt), można też wędrować między mitologiami, pokazując ich pokrewieństwa. Praca powinna zawierać próbę odpowiedzi na pytanie o żywotność określonego wzorca mitologicznego w świecie współczesnym (na przykładzie wybranego tekstu/tekstów kultury).

Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody:
• I nagroda – tablet;
• nagrody II i III – zestawy książek;
• nagroda specjalna dla najciekawszych prac – publikacja na stronie internetowej PKLK.

Forma pracy jest dowolna (np. esej, rozprawka). Objętość: od 6 do 15 stron standardowego maszynopisu (11 000 – 27 000 znaków wraz ze spacjami). Prace powinny być napisane w jednym z powszechnie używanych edytorów tekstu (w formacie PDF, RTF lub DOC) czcionką Times New Roman o rozmiarze 12 pkt., interlinia 1,5, marginesy standardowe (po 2,5 cm z każdej strony), wcięcie pierwszego wiersza w akapicie 1,25.

Do konkursu będą dopuszczone tylko prace oryginalne. Wykrycie plagiatu (praca w całości lub we fragmentach skopiowana z innych źródeł, nieujawnione cytaty i zapożyczenia) będzie prowadziło do jej odrzucenia.

Termin składania prac mija 15 kwietnia 2014 r. Ogłoszenie wyników: 6 maja 2014 r.

Zakodowane i niepodpisane prace można przesyłać w formie elektronicznej na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (jako załącznik do pustej i niepodpisanej wiadomości z tematem: KONKURS) lub w formie wydruku – na adres: Pracownia Komparatystyki Literacko-Kulturowej UMK, ul. Fosa Staromiejska 3, 87-100 Toruń.

KODOWANIE PRAC: Nadsyłanych tekstów nie należy podpisywać imieniem ani nazwiskiem, lecz na stronie tytułowej oznaczyć je godłem (np. pseudonimem, dowolnie wybranym hasłem, kombinacją znaków itp.). W wypadku prac nadesłanych w formie elektronicznej, autorzy prac najwyżej ocenionych przez jury zostaną o tym fakcie powiadomieni pocztą elektroniczną; w odpowiedzi na otrzymaną wiadomość powinni oni niezwłocznie przesłać swoje imię i nazwisko, telefon kontaktowy oraz nazwę szkoły. W wypadku prac dostarczonych w postaci wydruku, imię i nazwisko autora pracy oraz nazwę szkoły, a także adres, telefon kontaktowy i adres mailowy, należy podać na oddzielnej kartce, która w zaklejonej kopercie (opatrzonej takim samym godłem co wydrukowana praca) powinna zostać dołączona do przesyłki z pracą.

Więcej informacji na: www.komparatystyka.umk.pl

Zapraszamy do udziału!