Łatwiej zapobiegać niż leczyć. Tę ogólną prawdę znają wszyscy. Praca z młodzieżą, która z różnych przyczyn doznała w swoim krótkim życiu wielu porażek, jest rzeczą trudną. Angażuje serca wychowawców, którzy wzmacniając pozytywne postawy wychowanków, wołają w ich imieniu o pomoc do wielu instytucji i osób prywatnych. Każda pomoc dla naszej młodzieży ze strony środowiska jest dla kadry OHP wprost bezcenna.

11 marca 2014 roku w Polkowicach to nie trzech wychowawców zorganizowało dużą imprezę sportową: XVII Turniej Halowej Piłki Nożnej Młodzieży OHP Dolnego Śląska (eliminacje strefowe dla chłopców i mistrzostwa dla dziewcząt). Te zmagania sportowe organizowały Polkowice.

Uczestnicy Hufca Pracy 1-23 w Polkowicach zrozumieli, że będą gospodarzami i już od jesieni 2013 roku szukali rozwiązań i pomocy. Dane jest nam szczęście, że mieszkamy w tym rejonie Polski, gdzie władze dbają o zrównoważony rozwój społeczeństwa lokalnego i zachęcają do aktywności.

Starosta Polkowickim – pan Marek Tramś - na jesiennym spotkaniu z Radą Hufca obiecał pomoc i dotrzymał słowa. Puchar dla zwycięskiej drużyny dziewcząt i aż 42 złote, srebrne i brązowe medale udekorowały piersi zawodniczek i zawodników. Burmistrz Polkowic, pan Wiesław Wabik, również poważnie potraktował inicjatywę młodzieży. Po spotkaniu z Radą Hufca wystosował do niej pismo, w którym obiecywał wsparcie działań na rzecz młodzieży OHP. Puchar dla najlepszej drużyny chłopców przyciągał oczy wszystkich zawodników. Na apel młodzieży odpowiedziały również najlepsze kluby sportowe! "Złote Dziewczyny" z MKS CCC Polkowice przyznały nagrody indywidualne – piłkę do kosza z podpisami zawodniczek i inne klubowe gadżety. Jeden z dwóch dolnośląskich klubów piłkarskich grających w ekstraklasie - KGHM Zagłębie Lubin - podarował klubową koszulkę z podpisami naszych piłkarzy, a o koszulkę Borisa Godala (obrońcy Zagłębia) trwały zacięte boje.

Dzięki współpracy z Zespołem Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy w Polkowicach przyjmowaliśmy młodzież w luksusowych warunkach: cały kompleks sportowy został udostępniony dla młodzieży, nagłośniono imprezę, uczniowie kibicowali, a nauczyciele wychowania fizycznego sędziowali mecze.

Młodzież z OHP nie była sama. Gościliśmy na otwarciu turnieju Burmistrza Polkowic – pana Wiesława Wabika, a na zakończenie – Starostę, pana Marka Tramś.

Związek Gmin Zagłębia Miedziowego i Urząd Gminy Polkowice zadbali, by każdy z uczestników wyjechał z Polkowic z materiałami informacyjno-promocyjnymi o naszym regionie. Wśród gadżetów znalazły się więc koszulki, czapeczki, latarki do rowerów, kubki sportowe, długopisy i notesy. Zakłady Górnicze Polkowice-Sieroszowice przekazały zawodnikom komplety widokówek ukazujących warunki pracy górników, dzięki nim mogli oni odbyć wirtualny i bezpieczny zjazd pod ziemię. Do swoich domów młodzież z Jeleniej Góry, Ząbkowic Śląskich, Oleśnicy, Góry i Przemkowa zawiozła też woreczki z polkowicką solą.

Nie sposób wymienić wszystkich, którzy przyczynili się do sukcesu organizacyjnego imprezy. Nie do przecenienia jest praca obu pań pielęgniarek: Ewy Synowiec i Alicji Stępkowskiej z Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych.

Jesteśmy dumni, że w ekipie organizatorów, do której zaliczamy niezawodną polkowicką szkołę, znaleźli się też przedstawiciele Straży Miejskiej w Polkowicach, a "Inspektor Kruk" budził powszechna sympatię!

Dziękujemy Spółce "Sitech", która wsparła młodych sportowców wodą mineralną i słodkimi wypiekami, a także cukierni pana Waleriana Horbasa z Polkowic.

Na zakończenie trzeba dodać: PUCHARY ZOSTAŁY W POLKOWICACH! Drużyna chłopców i drużyna dziewcząt zajęły bowiem I miejsca.

Brawo dziewczyny, brawo chłopaki! -

Opracowanie: Maria Bardon – komendant HP Polkowice