ufiec Pracy 1-23 w Polkowicach już od marca prężnie realizuje program edukacyjno-profilaktyczny "Nasze zdrowie w naszych rękach". Młodzież chętnie uczestniczyła w zaproponowanych przez kadrę działaniach.

28 kwietnia 2014 r. w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych została zorganizowana prelekcja poświęcona wirusowi HPV, zdrowemu stylowi życia oraz szkodliwości zażywania środków psychoaktywnych, palenia papierosów i nadmiernego używania alkoholu. Zajęcia przeprowadziła zaprzyjaźniona z nami położna środowiskowo-rodzinna, pani Elżbieta Osińska.

Na początku spotkania uwagę dziewcząt zwrócono na choroby przenoszone drogą płciową, tj. choroby wirusowe, pasożytnicze, pierwotniakowe oraz grzybicze. Młodzież miała okazję zapoznać się z tymi chorobami na podstawie zdjęć przedstawionych podczas prezentacji. Kolejny punkt spotkania wiązał się z zapoznaniem dziewcząt ze skutkami palenia papierosów i zażywania narkotyków. Najwięcej uwagi poświęcono chorobie kobiet XXI w., czyli rakowi szyjki macicy. W Polsce każdego dnia umiera na nią 5 Polek! Dziewczętom przybliżono najczęstsze przyczyny, które prowadzą do zachorowania: zbyt wczesne współżycie, duża aktywność seksualna, zbyt młody wiek zajścia w ciążę, liczne ciąże, długotrwała antykoncepcja, palenie tytoniu.

Z związku z powyższym każda kobieta winna regularnie wykonywać badanie cytologiczne. Dziewczęta po prelekcji miały okazję zapoznania się z gabinetem ginekologicznym. Położna fachowo zobrazowała też sposób pobierania materiału do badania cytologicznego.

Na zakończenie prowadząca zachęcała dziewczęta do wizyt w gabinecie ginekologicznym i wykonywania badań profilaktycznych, które zmniejszą ryzyko zachorowań.

"Wasze zdrowie w waszych rękach" – apelowała do uczestniczek pani Elżbieta Osińska. !

Opracowanie i zdjęcia: Katarzyna Pereszczuk – st. wychowawca