14 kwietnia 2014 r. miało miejsce oficjalne otwarcie Tygodnia Twórczości Artystycznej "Żak-Art". Jednak część wydarzeń związanych z tą imprezą odbyła się już wcześniej.

W tym roku przedsięwzięcie realizowane było w ramach projektu "Miesiąc z kulturą" i zaczęło się 21 marca 2014 r. od wyjazdu do Wrocławia. Tego dnia uczniowie mieli okazję uczestniczyć w konwersatorium dra Milana Lesiaka z Uniwersytetu Wrocławskiego na temat scenicznej wizji "Dziadów" w ujęciu Dejmka, Swinarskiego, Konwickiego i Zadary, a następnie mogli obejrzeć II i IV cześć "Dziadów" w Teatrze Polskim w reżyserii tego ostatniego.

28 marca 2014 r. miał miejsce "Żak-Art" na wyjeździe - znowu do Wrocławia; tym razem uczniowie obejrzeli "Halkę" Stanisława Moniuszki w Operze Wrocławskiej. W dniach 29 marca i 7 kwietnia odbyły się próby generalne spektaklu szkolnego teatru "ANTY-DOTUM", a w drugim dniu dodatkowo warsztaty recytatorskie "Sztuka słowa", prowadzone przez Piotra Mosonia (przygotowujące młodzież do Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego).

7 kwietnia 2014 r. w Wiejskim Ośrodku Kultury w Sobinie odbyły się warsztaty artystyczne "Siła tradycji… pisanki, palmy, baranki i inne ozdoby świąteczne". Wśród prowadzących była nauczycielka z Zespołu Szkół w Polkowicach i instruktorzy z Wiejskiego Ośrodka Kultury w Sobinie. Warsztaty te przyciągnęły uczniów naszej szkoły oraz mieszkańców Sobina i Polkowic. Wszyscy mieli możliwość przygotowania różnych ozdób świątecznych – największym powodzeniem cieszyły się palmy, wianki i pisanki malowane woskiem.

Sztuka kulinarna to też sztuka! 8 kwietnia 2014 r. odbyły się warsztaty kulinarne w świetlicy w Suchej Górnej. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem wśród uczniów Zespołu Szkół w Polkowicach, którzy, raz jeszcze, pod okiem instruktorów Wiejskiego Ośrodka Kultury w Sobinie i pani Iwony Marciniak, przygotowali świąteczne potrawy oraz poznali tajniki dekoracji stołu na Wielkanoc i nie tylko.

9 kwietnia 2014 r. uczennice z Zespołu Szkół w Polkowicach wzięły udział w eliminacjach powiatowych 59. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Jury pod przewodnictwem Dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Polkowicach, pani Beaty Zalewskiej, po wysłuchaniu zachwycających interpretacji tekstów poetyckich i prozatorskich przyznało w kategorii "Recytacje" następujące miejsca:
• I miejsce Katarzyna Jantos z klasy II b LO;
• II miejsce Oktawia Kurt z klasy II c LO;
• III miejsce Paulina Misiak z klasy IV ae.

Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały: Adrianna Minorczyk, Martyna Popielska, Dorota Rachwalska.

W kategorii "Wywiedzione ze słowa" wyróżnienie otrzymała Martyna Matusiak. 26 kwietnia 2014 r. w Legnicy odbył się etap rejonowy OKR i do zawodów wojewódzkich w Bolesławcu zakwalifikowała się Katarzyna Jantos, zdobywając I miejsce Martyna Matusiak otrzymała natomiast wyróżnienie. Gratulujemy!

10 kwietnia 2014 r. po raz kolejny zorganizowana została Kawiarenka Literacka na wyjeździe. Tym razem młodzież pod opieką pani Ewy Dudziak-Gaj i pani Darii Grabowskiej wybrała się do Zielonej Góry. Na Uniwersytecie Zielonogórskim wysłuchaliśmy wykładu filozofa, dra Pawła Walczaka, na temat "Czy potrzebna jest nam filozofia?" oraz spotkaliśmy się na lekcji teatralnej z aktorką Teatru Lubuskiego, Beatą Sobicką-Kupczyk. Usłyszeliśmy interesującą historię teatru, zajrzeliśmy za kulisy, do garderoby i mogliśmy dotknąć rekwizytów, które później ujrzeliśmy w wieczornym spektaklu "Siostrunie" w reżyserii Jana Szurmieja. 14 kwietnia 2014 r. to oficjalne otwarcie "Żak-Art"-u. Najważniejszym punktem tego dnia była premiera przedstawienia szkolnego teatru "ANTY-DOTUM" pt. "A teraz z innej bajki" w reżyserii Piotra Mosonia. Spektakl zbudowany został na kanwie dawnych tekstów kabaretu "Potem" Brawurowa gra młodych aktorów-uczniów zachwyciła zebraną w Auli publiczność.

Na szkolnej scenie zaprezentowały się także grupy teatralne z polkowickich gimnazjów. Uczniowie Gimnazjum nr 1 - pod kierunkiem pani Joanny Glapińskiej - pokazali refleksyjno-pouczający spektakl o problemach współczesnej młodzieży "Masz wybór". W podobnym tonie utrzymane było przedstawienie z Gimnazjum nr 2 pt.: "Show" - pod opieką reżyserską pani Agnieszki Sypko i pana Artura Wasylika.

Następnie mogliśmy podziwiać piękne głosy śpiewającej młodzieży naszej szkoły – Kasi Jantos, Kamili Ochędowskiej, Agaty Ratajczak oraz słuchać muzyki rockowej zespołu Apoplexia.

Zaproszeni goście, występujący na scenie uczniowie i ich opiekunowie zostali uhonorowani "Żakarynkami" – maskotkami towarzyszącymi od kilku lat Tygodniowi Twórczości Artystycznej. W tym roku Żakarynki (Kolombina), rodem z komedii dell’arte, zostały wykonane przez grupę uczniów naszej szkoły pod opieką instruktorów Wiejskiego Ośrodka Kultury w Sobinie.

15 kwietnia 2014 r. był dniem szczególnym, gdyż świętowaliśmy XX-lecie szkolnego teatru "ANTY-DOTUM". Późnym popołudniem w Auli Zespołu Szkół w Polkowicach zebrali się zaproszeni goście, rodzice i przede wszystkim byli aktorzy szkolnego teatru, którzy z sentymentem i widocznymi emocjami wspominali swoje doświadczenia związane z teatrem w Zespole Szkół oraz rolę, jaką ten teatr i jego opiekunka, pani Ewa Dudziak-Gaj, odegrali w ich życiu.

Po przemówieniach zaproszonych gości i opiekunki teatru wszyscy zebrani mogli obejrzeć przedstawienie "A teraz z innej bajki" w wykonaniu obecnego składu teatru "ANTY-DOTUM".

Następnym emocjonującym punktem programu było wystąpienie zaprzyjaźnionego z Zespołem Szkół teatrologa, wykładowcy z Instytutu Polonistyki Uniwersytetu Wrocławskiego – dra Milana Lesiaka. Nasz gość z zachwytem mówił o występie młodych adeptów sztuki teatralnej. A podczas wykładu "Teatr a inne sztuki. O wyjątkowości, której nie ma z czym porównać" wprowadził słuchaczy w świat teatru widziany oczami krytyka. Swe słowa prelegent obrazował slajdami i fragmentami sztuk teatralnych. Wystąpienie urozmaicał barwnymi anegdotami, dykteryjkami i humorem.

Uroczystość jubileuszową uświetnił także występ chóru "Cantabile" z Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Polkowicach pod kierunkiem pani Joanny Kący.

XX-lecie szkolnego teatru "ANTY-DOTUM" było również I Spotkaniem Miłośników Kultury Wysokiej, tzn. mieszkańców Gminy Polkowice uczestniczących w "Miesiącu z kulturą", czyli m.in. w wyjazdach do teatru, opery i teatru muzycznego organizowanych przez Zespół Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy w Polkowicach i Wiejski Ośrodek Kultury w Sobinie. Pamiątką tego spotkania były okolicznościowe certyfikaty.

Po części oficjalnej wszyscy obecni na uroczystości zostali zaproszeni na jubileuszowy tort (a właściwie trzy torty).

16 kwietnia 2014 r., na zakończenie "Żak-Art-u", miał miejsce ostatni punkt tego wydarzenia. Wszyscy uczniowie obejrzeli spektakl "Ferdydurke" w wykonaniu Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu. Byli świadkami zmagań Józia z Formą. Spotkali się także z aktorami grającymi w przedstawieniu, którzy pokazali im, jak łatwo czasami zakładamy maski lub dajemy sobie przyprawić gębę.

Podsumowując, należy stwierdzić, że tegoroczny "Żak-Art" to bardzo rozbudowane przedsięwzięcie, które dzięki wsparciu finansowemu wielu podmiotów mogło rozwinąć się w "Miesiąc z Kulturą". Wzięli w nim udział uczniowie Zespołu Szkół oraz mieszkańcy Gminy Polkowice. To ważne, że wyszło ono poza szkołę i staje się znaczącym elementem kulturalnych wydarzeń społeczności lokalnej. By wyobrazić sobie jego skalę, przedstawmy "Żak-Art" w liczbach. I tak:
- 350 uczniów szkoły uczestniczyło w spektaklach (Wrocław, Zielona Góra, Polkowice);
- 60 uczniów naszej szkoły uczestniczyło w warsztatach kulinarnych i artystycznych;
- 180 uczniów oglądało prezentacje teatralne i muzyczne;
- około 250 uczniów z polkowickich gimnazjów brało udział w ŻAK-ARCIE;
- około 150 uczestników wzięło udział w I Spotkaniach Miłośników Kultury Wysokiej;

RAZEM: 960 osób w "Miesiącu z Kulturą"!

TO NASZ OGROMNY SUKCES.

Trzeba koniecznie dodać, że nie byłoby możliwości stworzenia tak bogatej oferty bez merytorycznego i finansowego wsparcia. Do grona stałych już osób i instytucji wspierających nasze działania należą: Dyrektor Wiejskiego Ośrodka Kultury w Sobinie - pani Dorota Delążek, Dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Polkowicach - pani Beata Zalewska. W tym roku, do tego zacnego grona dołączyła Fundacja Banku Zachodniego w Polkowicach z panią dyrektor Jolantą Sokal, wspomagając nasze działania z projektu "Bank Ambitnej Młodzieży", zaś działalność samego teatru ANTY-DOTUM finansowana była ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego - projekt "Bądź kowalem swojego losu – program rozwojowy Liceum Ogólnokształcącego w Polkowicach".

Koordynatorzy "Żak-Art-u": Ewa Dudziak-Gaj i Daria Grabowska

GALERIA ZDJĘĆ: