Uczestnicy Hufca Pracy 1-23 w Polkowicach pilnie przygotowują się do rajdu "Witamy wakacje – Leszczyna 2014". Grupa reprezentująca hufiec poszukiwała w Internecie informacji na temat Parku Krajobrazowego Chełmy.

9 czerwca 2014 r. kadra hufca wspólnie z nauczycielką geografii z Zespołu Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy w Polkowicach, panią Marzeną Hanke zapoznała młodzież, która weźmie udział w rajdzie "Witamy wakacje – Leszczyna 2014", z osobliwościami skansenu górniczo-hutniczego w Leszczynie.

Leszczyna to kolebka polskiej miedzi. Już w XIII w. pierwsi górnicy zeszli pod ziemię, aby kopać rudę miedzi. Tu powstały pierwsze kopalnie miedzi. Do czasów współczesnych zachowały się dymarki – piece do wytapiania metali z rud przy użyciu węgla drzewnego.

Uwagę młodzieży przyciągnęła ścieżka edukacyjna "Synklina Leszczyny". Zawiera ona pasjonujące ciekawostki geologiczno-przyrodnicze i mineralogiczne. Byliśmy pod urokiem XIX-wiecznych pieców wapienniczych, pozostałości po hucie, szybików poszukiwawczych, śladów po starej sztolni "Charakter".

Uzyskane informacje uzyskane są w dla nas tak bardzo cenne, ponieważ Polkowice znajdują się w Zagłębiu Miedziowym i rodzice wielu naszych uczestników pracują w kopalniach.

Tekst: Zofia Maziarka  - st. wychowawca

Zdjęcie: Katarzyna Pereszczuk – st. wychowawca