Wczoraj, 11 czerwca 2014 r., w polkowickim hufcu wrzało. Przygotowanie do rajdu, rozmowy rekrutacyjne, przygotowania do pożegnania absolwentów kończących naukę w trzeciej klasie zawodowej, chwila na zastanowienie się, jak się z nimi pożegnać i podziękować rodzicom oraz nauczycielom szkolnym i nauczycielom zawodów.

W każdym hufcu te czerwcowe dni wyglądają podobnie. W HP 1-23 Polkowice, jak dobry obyczaj nakazuje, młodzież i kadra wychowawcza chciały kolejny raz spotkać się z gospodarzem Powiatu Polkowickiego, Markiem Tramś. W kończącym się roku szkolnym wspólnie przeżywaliśmy niejedno święto lub lokalną imprezę.

Jesienią znalazł dla nas czas i rozmawiał o odpowiedzialności za innych z nowo wybraną Radą Hufca. Wspólnie kolędowaliśmy na polkowickim Rynku. Był patronem Turnieju Halowej Piłki Nożnej Młodzieży OHP i fundatorem pucharu. W hali sportowej Zespołu Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy w Polkowicach cieszył się z młodzieżą, jakby piłka nożna i praca z młodzieżą była Jego jedynym zajęciem. A przecież widzieliśmy go walczącego o zniesienie "janosikowego" (w imieniu Związku Powiatów Polskich).

Był z górnikami: spotkaliśmy się pod obeliskiem w Sieroszowicach, gdy w dniu kolejnej rocznicy odkrycia złóż miedzi składał wraz z przedstawicielami KGHM-u, władzami Województwa Dolnośląskiego i posłami na Sejm RP wiązanki kwiatów w miejscu odkrycia "polkowickiego złota". Potem odpowiedzieliśmy na konkurs fotograficzny Starosty "Drzewa Powiatu Polkowickiego", a praca naszego uczestnika Michała Sowińskiego (choć nie znalazła wśród nagrodzonych) była po prostu dobra – co skonsultowaliśmy z kierownikiem pracowni malarstwa sztalugowego przy Polkowickim Centrum Animacji. Był wśród ludzi działających w Towarzystwie Przyjaciół Dzieci i wspólnie z nami święcił 95. rocznicę tej organizacji.

Tu, w Powiecie Polkowickim, dał początek obchodzeniu Dnia Flagi, do którego my też się włączyliśmy – nasi uczestnicy otrzymali na własność symbole narodowe. Widzieliśmy Starostę wśród władz miasta Polkowice, gdy w otoczeniu wojska i służb mundurowych powiatu wciągano na maszt przy polkowickim Ratuszu naszą Biało-Czerwoną. Kto śledzi życie polityczne naszego kraju, mógł zobaczyć Marka Tramś w ogrodach Pałacu Prezydenckiego, gdzie był gościem Prezydenta RP.

Nasza młodzież od początku rozumie trud podejmowania decyzji za siebie i konsekwencji tego wyboru, toteż z wielką ciekawością podchodzi do spotkań z Markiem Tramś. Za każdym razem w spotkaniu z młodzieżą kipi on życiem i zachęca do działania. Bardzo poważnie podchodzi do problemów młodocianych pracowników. Szanuje rozmówców.

Nic więc dziwnego, że młodzież HP 1-23 w Polkowicach - 4 czerwca 2014 r. w zorganizowanym przez siebie plebiscycie (na wzór ogólnopolskiej akcji "Ludzie Wolności") - tytuł "Polkowickiego Człowieka Wolności" przyznała właśnie naszemu Staroście, panu Markowi Tramś.

Wczorajsze spotkanie ze Starostą było nie tylko podziękowaniem za pomoc na rzecz młodzieży, ale i prośbą o dalszą współpracę . Kto, jak nie on wie najlepiej, gdzie wśród 61 024 mieszkańców Powiatu Polkowickiego żyją kombatanci, z którymi chcemy się spotkać, gdyż - jak wszystkie hufce OHP realizujemy program "Rok Żołnierzy Tułaczy".

Opracowanie: Maria Bardon
Zdjęcia: Katarzyna Pereszczuk