12 czerwca 2014 r. drużyna Hufca Pracy 1-23 w Polkowicach (w składzie: Justyna Foczpaniak, Joanna Fuczyło, Kamila Urbańska, Piotr Tylutki, Michał Wernik, Jacek Sznajder i Damian Kazojć wraz z wychowawcą) wzięła udział w rajdzie "Witamy wakacje – Leszczyna 2014". W skansenie górnictwa polskiej miedzi zostaliśmy bardzo serdecznie powitani przez gospodarzy imprezy: panią komendant Mariolę Labrygę i wychowawców z Hufca Pracy w Jaworze.

Rajd zaczęliśmy od śniadania. Potem podzieleni na dwie grupy udaliśmy się na szlak turystyczny. Obeszliśmy cały szlak, wszystkie 18 stacji. Pani przewodnik zapoznała nas z osobliwościami parku krajobrazowego "Chełmy", historią górnictwa i hutnictwa miedzi. Okazuje się, że właśnie tu, już w XIII wieku, nasi prapraojcowie potrafili wydobyć i przetworzyć miedź. Byliśmy pod wrażeniem pieców wapienniczych, fragmentów kopalni "Ciche Szczęście".

Po powrocie ze szlaku uczestnicy rajdu mogli jeszcze przez chwilę pooddychać przeszłością. Młodzież pod kierunkiem przewodniczek samodzielnie wytwarzała dawnymi sposobami papier, a nawet wybijała monety! "Jeden dymarek to 800 złotych i każdy otrzymał go na własność!" – relacjonowała komendantce podekscytowana Justyna, która przyszła do hufca zgrywać zdjęcia na konkurs fotograficzny i dołożyć do naszej relacji materiał fotograficzny.

Kolejnym punktem rajdu był konkurs wiedzy historyczno-geograficznej. Piotrek, Jacek i Michał dali z siebie wszystko i byli najlepsi; zdobyli I miejsce, uzyskując 24 punkty. Chłopcy uważnie słuchali objaśnień pani przewodnik, pilnie odrobili też zadanie domowe otrzymane od nauczycielki geografii. To wszystko dało efekt, ich praca została nagrodzona.

Chwilą przerwy był obiad. Posileni smakowitym żurkiem i kiełbaską wzięliśmy udział w konkursie karaoke. Asia wykonała piosenkę Dody "Dżaga". Chłopcy, zachęceni ciepłym przyjęciem i aplauzem publiczności, wykonali (poza konkursem) utwór zespołu Enej "Skrzydlate ręce". Zabawa była przednia, wszyscy bawiliśmy się wspaniale.

Rajd w Leszczynie na długo zapisze się w naszej pamięci. Dziękujemy gospodarzom za przemiłą atmosferę i gościnne przyjęcie. Do zobaczenia za rok!

Opracowanie: Zofia Maziarka - st. wychowawca
Zdjęcia: Justyna Foczpaniak – uczestniczka HP 1-23