7 marca 2015 r. trzech uczestników naszego hufca reprezentowało Zespół Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy w miejskich eliminacjach konkursu "Młodzież Zapobiega Pożarom". Byli to zwycięzcy eliminacji szkolnych: Mateusz, Hubert i Mirek (sprzedawca, mechanik i kucharz).

Ogólnopolski konkurs wiedzy pożarniczej ma długoletnią tradycję. Młodzież startuje w trzech kategoriach: szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. Udział w konkursie stał się nieomal tradycją rodzinną. Młodzież przygotowuje się do udziału przez lata. Nasz Mateusz od gimnazjum próbował przejść szkolne eliminacje, by reprezentować gimnazjum. Dopiero w tym roku przebrnął przez nie (na pierwszym miejscu w grupie uczniów Zasadniczej Szkoły Zawodowej) i miał przywilej reprezentowania szkoły. W eliminacjach miejskich nie ma już kategorii wśród szkół ponadgimnazjalnych.

Po sprawdzeniu testów komisja Państwowej Straży Pożarnej w Polkowicach przyznała naszym uczestnikom czwarte, piąte i szóste miejsce. Profesjonalne jury podkreśliło bardzo wysoki poziom wiedzy biorących udział w konkursie. O pierwszym i drugim miejscu zadecydowała emocjonująca dogrywka. Z polkowickiego ratusza cała młodzież wychodziła usatysfakcjonowana – każdy z 27 uczestników otrzymał nagrody ufundowane przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Polkowickiej.

W dalszych eliminacjach konkursu Polkowice będą reprezentować ubiegłoroczne finalistki szczebla wojewódzkiego. Trzymamy kciuki za powodzenie. Nasi chłopcy wierzą, że za rok musi im się udać i osiągną jeszcze lepszy wynik.

Tekst i zdjęcia: Maria Bardon