30 kwietnia 2015 r. na Rynku w Polkowicach na zaproszenie władz powiatu polkowickiego polkowiczanie rozpoczęli obchody świąt majowych.

Jest już tradycją, że polkowicki Rynek gości przedstawicieli stacjonującej w Głogowie Jednostki Wojskowej, orkiestrę Zakładów Górniczych Kopalni Sieroszowice-Polkowice, poczty sztandarowe Powiatowej Komendy Policji w Polkowicach, Państwowej Straży Pożarnej w Polkowicach, jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z pobliskich miejscowości oraz poczty sztandarowe polkowickich szkół. Oczywiście, nie może w takiej podniosłej chwili zabraknąć harcerzy. Sztandar KH ZHP w Polkowicach niósł nasz uczestnik dh Piotr Tylutki. Harcerze dostąpili wielkiego honoru – na rozkaz dowódcy kompanii honorowej Wojska Polskiego z JW w Głogowie wciągali na maszt naszą flagę narodową.

Pod biało-czerwoną władze miasta i powiatu spotkały się z mieszkańcami. Wśród obecnych był dyrektor Zespołu Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy w Polkowicach, Zbigniew Gołębiowski, i kierownik kształcenia zawodowego – Janusz Szmołda. Do czynnego udziału w uroczystościach majowych zachęcał w swym wystąpieniu Wicestarosta Kamil Ciupak.

Nasza młodzież reprezentowała w tych uroczystościach nie tylko HP Polkowice. Za zgodą pani wicedyrektor Małgorzaty Majewskiej-Greń uczestnicy hufcowego konkursu wiedzy historycznej mieli zaszczyt reprezentować również zasadniczą szkołę zawodową, wchodzącą w skład Zespołu Szkół w Polkowicach.

Naszej 12-osobowej reprezentacji ręce same składały się do oklasków, gdy przed zebranymi maszerowali żołnierze (wśród wojskowych były dwie przedstawicieli płci żeńskiej). Kiedy defiladowym krokiem do masztu podeszli harcerze i rozpoczęło się podnoszenie naszej flagi narodowej, zgromadzeni wstrzymali oddech. Potem w niebo wzbiła się pieśń: "Jeszcze Polska nie zginęła...". Wtedy każdy z nas poczuł się częścią NARODU.

Na zakończenie uroczystości kadra hufca przygotowała słodką niespodziankę. Cukierki smakowały, humory dopisywały i obiecaliśmy sobie, że flagi, otrzymane jako nagrody w konkursie, zawisną jeszcze dziś w naszych domach. Na pewno spotkamy się w czasie majowych świąt, by wspólnie cieszyć się wolnością, pracą, Konstytucją. I uczuciem przynależności do Ojczyzny.

Finałem spotkania z młodzieżą było udekorowanie wejścia do naszej siedziby biało-czerwoną flagą.

Opracowanie: Maria Bardon
Zdjęcia: Magdalena Biernat-Dąbrowska