18.09.2015 r. w Galerii „Rynek 26” odbył się wernisaż wystawy fotografii autorstwa polkowiczanina, Roberta Królikowskiego, na którym delegacja Hufca Pracy miała okazję być dzięki wejściówkom otrzymanym od Dyrekcji Polkowickiego Centrum Animacji. Wystawę otworzył Dyrektor Polkowickiego Centrum Animacji, pan Andrzej Wierdak. Przedstawił pana Roberta oraz pokrótce wprowadził nas w świat podróży autora fotografii.

Robert Królikowski to nauczyciel informatyki oraz podróżnik z zamiłowania. Odwiedził ponad trzydzieści krajów, które uwiecznił na profesjonalnych fotografiach. Podczas wystawy pan Robert zabrał wszystkich zgromadzonych gości na cudowną i pełną wrażeń wycieczkę do odległych krajów: Malezji, Singapuru oraz Brunei.

Symbolem Singapuru, zwanego Miastem Lwa lub Miastem Ogrodów, jest ryba z głową lwa. Za wyrzucenie niedopałka papierosa w przestrzeni publicznej grozi tam wysoka kara pieniężna. W tym kraju nadal stosuje się karę śmierci. W efekcie Singapur to jeden z najbezpieczniejszych krajów świata. Potem wyruszyliśmy do Brunei. Od ubiegłego roku panuje tam prawo szariatu. Pan Robert pokazał nam jedną z dzielnic Brunei, zwaną Dzielnicą na Palach, która wygląda bardzo ubogo, jednak ludzie nie chcą się z niej wyprowadzać z racji przywiązania do swego miejsca. Jako ostatnią odwiedziliśmy przepiękną Malezje, której 2 % lądu zajmują lasy deszczowe. Można tam spotkać pijawki, które uprzykrzają życie podróżnikom. Drogi Malezji są kręte, prowadzą raz w górę, a potem w dół. Dodatkowo padający deszcz utrudnia swobodne poruszanie się.

Kończąc tę piękną podróż, pan Robert zaprezentował nam swoją ostatnią wycieczkę – do Stanów Zjednoczonych. Przepiękne zdjęcia Kanionu Kolorado wzbudzały podziw zgromadzonych gości. Wysokie budowle, charakterystyczne dla USA, pokazane w obiektywie autora prezentowały się jak żywe. Wystawa pana Roberta to prawdziwa podróż w nieznane zakątki odległych krajów.

Spotkania z takimi ludźmi jak pan Robert rozbudzają w młodzieży chęć poznania tego, co nieznane, otwierają też umysły na inną kulturę. Dzięki profesjonalnym fotografiom, które odzwierciedlają piękno tych miejsc, i opowieściom pana Królikowskiego poczuliśmy ich klimat. Wystawa zdjęć „Malezja, Singapur, Brunei” to piękno w obiektywie aparatu, które na długo zapamiętamy. A to wszystko dzięki uprzejmości Polkowickiego Centrum Animacji, wspierającego rozwój kultury w Polkowickim Hufcu Pracy.

To nie koniec atrakcji kulturalnych w Polkowicach. O godzinie 20:30 wychowawca Hufca spotkał się z uczestnikami w Kinie, ponieważ otrzymaliśmy pięć wejściówek na najnowszy film pt. „Karbala”. Weekend z kulturą trwał do niedzieli wieczorem. 

Opracowanie i zdjęcia: Marta Kaluźna – stażystka HP Polkowice