W końcu nadszedł dzień tak długo wyczekiwany przez naszych uczestników. Kadra Hufca Pracy w Polkowicach zorganizowała 14.10.2015 r. biwak integracyjny na terenie jednostki ZHP w Polkowicach pod hasłem "Stop uzależnieniom".

Podczas spotkania realizowano program profilaktyczny na temat uzależnień. Biwak mógł zostać zorganizowany dzięki uprzejmości KH ZHP w Polkowicach dh. Halinie Żelaznej, Ośrodka Pomocy Społecznej w Polkowicach, a także dzięki wsparciu pana Dariusza Frasa, właściciela Restauracji "ASPRI". Jeszcze raz serdecznie dziękujemy!

Pani Komendant rozpoczęła ognisko przywitaniem zgromadzonych uczestników i gości, zapoznała naszych pierwszaków z prawami i obowiązkami młodocianych pracowników. Głos zabrała także pani Komendant ZHP, która zachęcała młodzież do aktywności społecznej i pracy na rzecz innych. Kadra hufca przedstawiła młodzieży programy wojewódzkie realizowane w bieżącym roku: "Tu żyjemy", "Wiem, więc jestem bezpieczny" oraz konkurs ogólnopolski "Razem Bezpieczniej". Kadra wychowawcza zaprosiła - jako "siłę fachową" -  przedstawicielkę Komendy Powiatowej Policji w Polkowicach – sierżanta policji, panią Magdalenę Machnicką, która opowiadała młodzieży o zgubnych nałogach i ryzyku uzależnienia. Znana i lubiana przez naszą młodzież dzielnicowa z Osiedla Hubala ze swadą odpowiadała na zadawane pytania. Zachęcała także do kontaktów młodzież spoza miasta. Pani Magdalena nawet nie potrzebowała mówić, że jej zawód to jej pasja. Lubi nieść pomoc ludziom, a z naszą młodzieżą miała znakomity kontakt.

Po pierwszej części nadszedł czas na "rozruszanie" naszych uczestników. Pierwszą zabawą były otrzęsiny pierwszaków: konkurencja dla poszczególnych zawodów, które nagradzane były pucharami i upominkami. Mechanicy mieli za zadanie w jak najszybszym czasie złożyć autko z klocków LEGO, fryzjerzy zrobić najpiękniejszy warkocz, kucharze obierali jabłka na czas. Po uśmiechach na twarzach było wiadomo, że młodzieży "próby czeladnicze" się podobały i świetnie się przy tym bawiła.

Spotkanie upływało w miłej atmosferze, były kiełbaski, słodycze, śpiewy i zabawy, humory dopisywały. Wszyscy z zaangażowaniem uczestniczyli w ognisku, zabawach i konkursach. Młodzież zachowała się wzorowo, na koniec imprezy z własnej woli wziła się za sprzątanie. Wszyscy nie mogą się już doczekać kolejnego ogniska.

"Najcenniejszym i najtrwalszym podarunkiem, jaki można dać dziecku - jest wykształcenie". Również w tym dniu - Dniu Edukacji Narodowej - w uznaniu szczególnych zasług w działalności i pracy na rzecz dzieci i młodzieży, nauczyciele oraz wychowawcy z Zespołu Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy w Polkowicach uhonorowani zostali odznaczeniami państwowymi ( Medalem Komisji Edukacji Narodowej).
Nie zapomnieliśmy o nauczycielach zawodu – nasi uczestnicy w miejscach praktyk składali życzenia i wręczali własnoręcznie wykonane laurki. Oni, podobnie jak szkolni wychowawcy, też zasługują na wielkie brawa i odznaczenia.

Opracowanie: Eliza DulaZdjęcia: Marta Kaluźna