Niedziela 11 października w powiecie polkowickim była jeszcze słoneczna i pełna atrakcji. Tradycyjnie, już po raz ósmy, TPD i Caritas z gminy Radwanice zaprosiły mieszkańców na Biegi Papieskie. Impreza sportowa na stałe wpisała się w kalendarz imprez - przyciąga coraz więcej zawodników, w tym profesjonalnych biegaczy.

Od kilku lat patronat nad imprezą sprawuje Starosta Powiatu Polkowickiego. W tym roku do grona fundatorów nagród dołączyło polkowickie CCC i Mercus. Wśród pomysłodawców tego rodzinnego biegania był ksiądz Henryk Laszczowski, szefowa TPD, nauczycielka i radna gminy Radwanice – pani Izabela Jokiel. Oboje chcieli zachęcić całe rodziny do biegania, toteż dystansów i kategorii jest mnóstwo: od biegu mam z wózkami, przez kategorie 1-2 lata, 3-4 lata, aż do 17-19 lat. Uczestnicy HP Polkowice biegli w tej właśnie konkurencji.

Taktyka hufcowa zakładała, że będzie nas reprezentować czworo zawodników. W kategorii dziewcząt - Klaudia i Patrycja, w kategorii chłopców - Mateusz i Sebastian. Nie wszystkie nasze plany możliwe są do zrealizowania. Mimo zgód rodziców nie wszyscy zawodnicy stanęli na starcie. W tej kategorii dystans do pokonania to 1200 metrów, a w poniedziałek trzeba było wstać na praktyki i do szkoły.

Pogoda, choć słoneczna, była zimna. Wiejący uporczywie wiatr przenikał ubranych kibiców, biegacze musieli dać sobie radę z dystansem i stresem. Klaudia, Patrycja i Mateusz kibicowali Sebastianowi. Biegł już drugi raz i koniecznie chciał poprawić swój ubiegłoroczny wynik (był drugi). Sebastian to zagorzały sportowiec, gra piłkę nożną w drużynie „Zadzior”, jest junakiem OSP, lubi podróże. Krótko mówiąc, to ”niespokojny duch”. 

Kiedy przyszła kolej na tę kategorię wiekową, Sebastian był mocno zdeterminowany. Na trasie trzymał się czołówki. Gdy do mety zostało około 300 metrów, odezwała się stara kontuzja i musiał zrezygnować z biegu. Dla nas jest i tak wygrany, bo trzeba kochać sport, by poświęcać mu tyle czasu!

Według naszych szacunków startowało około 100 zawodników. Na koronnym dystansie 10 kilometrów startowało 20 kobiet i mężczyzn. Obserwatorów i kibiców było bardzo dużo, gdyż trasy wytyczone zostały wzdłuż osiedlowych uliczek Radwanic. Oczywiście start i meta umieszczone były tuż obok głazu ku czci Jana Pawła II. Wśród widzów znaleźli się nie tylko mieszkańcy Radwanic. Była Posłanka Ewa Drozd i nasz Wicestarosta – Kamil Ciupak (który kandyduje do Sejmu). Zawody prowadził niezawodny nauczyciel Zdzisław Śnioszek, od lat krzewiący wśród młodzieży i dorosłych miłość do sportu.

Opracowała: Maria Bardon