Druga połowa października, niedzielny wieczór, Polkowice. Od początku października w tym małym mieście trwają VI Jesienne Spotkania Teatralne pod nazwą "PO CO KOMU TEATR".

Nie mogę odpowiedzieć za wszystkich. Wiem, jak mnie pomógł. Spektakl pod tytułem "Kamień na kamieniu" miałem przyjemność obejrzeć już drugi raz. Dwa lata temu byłem we wrocławskim "Kalamburze" na adaptacji powieści Wiesława Myśliwskiego prywatnie. Sztuka wywarła na mnie wielkie wrażenie. Od tego czasu "zestarzałem" się o dwa lata, dziś mam 21 lat, a przed tygodniem miałem wielką chandrę i szukałem sposobu na poradzenie sobie z problemami.

Zdarza mi się zaglądać na Miedzianą, bo wprawdzie nie ma tu terapeutów, natomiast są życzliwe panie z hufca. Na kłopoty zaproponowały mi obejrzenie spektaklu "Kamień na kamieniu". W ten oto sposób w niedzielny wieczór powtórnie dane mi było wkroczyć w XX wiek. Zobaczyłem świat moich dziadków i mogłem porównać wrocławską i krakowską adaptację powieści Wiesława Myśliwskiego.

Niedzielny spektakl to monodram, w którym wystąpił rewelacyjny dla mnie Andrzej Róg. Był dla mnie nie tylko aktorem, ale i terapeutą. Historia życia Szymona Pietruszki, pochodzącego z ubogiej wiejskiej rodziny, i śmieszyła ,i zmuszała do zadumy. Uświadomiłem sobie nagle, że ci, którzy dojrzewali w ubiegłym wieku, mieli równie dramatyczne problemy, jak i dzisiejsza młodzież. Zmieniła się epoka. Niewielu wie, co to jest maselnica, w wiejskich domach nie ma już chomąt, nie ma milicji, sposoby leczenia unowocześniły się, a pokrętna dusza ludzka została taka sama...

Zagłębienie się w teatr pomogło mi w pokonaniu własnych demonów. Dobrze jest wiedzieć, że oprócz obojętnego świata żyją obok mnie ludzie, którzy swoja obecnością potrafią "uleczyć". Dobrze, że mieszkają również w Polkowicach.

Wyszedłem ze spektaklu jak nowo narodzony człowiek, pełen wiary, że nie dam się pokonać, bo

"[...] Cały zbudowany jestem z ran,
duszę na ramieniu ciągle mam,
Lecz gdy śmieję się,
to ze mną też cały świat." (Edward Stachura)

 

Opracował: Krystian Jasiak - absolwent HP Polkowice