ErasmusW roku szkolnym 2018/2019 w Zespole Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy w Polkowicach rozpoczęliśmy realizację nowego projektu pt. „Past, present and future – memories and dreams", dofinansowanego ze środków UE w ramach programu Erasmus+.

 

Tym razem współpracujemy ze szkołami z Portugalii, Turcji, Bułgarii i Rumunii. To kolejny projekt oparty o współpracę międzynarodową, w którym uczestniczymy. Przez te lata poznaliśmy wielu wspaniałych ludzi, przeżyliśmy niezapomniane przygody, pokonaliśmy mnóstwo kilometrów i sporo się nauczyliśmy. Zwiedziliśmy wspaniałe miejsca, wspólnie śmialiśmy się i tańczyliśmy. Jedno pozostaje niezmienne – ze łzami w oczach żegnamy naszych przyjaciół, zostawiając cząstkę siebie w każdym miejscu, które odwiedzamy.

 

Dwa lata wspólnej pracy już za nami, powoli zbliżamy się do końca. Czas więc na krótkie podsumowanie. Głównym celem naszego projektu jest kształtowanie nawyków kultury ekologicznej i odpowiedzialności za przyszłość naszej planety oraz rozwijanie zainteresowań młodzieży i jej aspiracji edukacyjnych. Zachęcamy uczniów do wspólnej pracy i nauki, poznawania się, nawiązywania nowych przyjaźni i relacji z rówieśnikami, opartych na akceptowaniu indywidualności, integracji bez zatracania własnych korzeni oraz rozumieniu różnic, co pomaga w przełamywaniu stereotypów i uprzedzeń.

 

Praca w projekcie zwiększa motywację młodzieży i nauczycieli do samokształcenia, szczególnie w zakresie języków obcych i nowoczesnych metod nauczania, oraz zwraca uwagę na konieczność dbania o środowisko i podejmowania działań zmierzających do jego ochrony.
Uczniowie uczestniczą w projekcie, ponieważ „chcą zaspokoić ciekawość, przeżyć przygodę, poznać nowych ludzi i ich zwyczaje, sprawdzić się językowo, zwiedzić inne kraje". Chętnie angażują się w różnorodne działania i dzielnie znoszą trudy nawet kilkudziesięciogodzinnych podróży.

 

Za nami cztery spotkania: w Bułgarii, Portugalii, Turcji i Rumunii. Z niecierpliwością czekamy na wizytę naszych gości w Polkowicach. Będzie to okazja do podsumowania dwuletniej współpracy i zaprezentowania jej wyników. Uroczyste zakończenie projektu w formie Międzynarodowej Konferencji Ekologicznej planujemy na jesień 2020 r.

 

Włochy, Portugalia, Czechy, Niemcy, Rumunia, Francja, Grecja, Turcja a także Litwa, Ukraina – tam już mamy przyjaciół. A skąd pochodzić będą kolejni? Czas pokaże.

 

Ewa Kowalik

 

Galeria zdjeć:

 

Opublikował: Piotr Błażejczyk