teatrOczywiście chodzi o Soplicowo urządzone w Muzeum "Pana Tadeusza" we Wrocławiu, które klasa III "a" Liceum Ogólnokształcącego odwiedziła 19 grudnia 2018 roku (dzięki środkom finansowym z Gminy Polkowice).

Tu, w miłej, staropolskiej atmosferze, spędziliśmy kilka godzin. Nakrywaliśmy do stołu ("i z porcelany saskiej złote filiżanki. Przy każdej garnuszek mały do śmietanki"), rozpoznawaliśmy przyprawy użyte do bigosu, polowaliśmy na niedźwiedzia.

Bogaty materiał audiowizualny pokazał nam, jak wyglądało życie szlachcica Sarmaty i jego codzienne obowiązki, przybliżył też zagadnienia dotyczące ówczesnej mody. Była to świetna lekcja języka polskiego i historii.

Odwiedziliśmy też Centrum Sztuki WRO, a w nim przekrojową wystawę dźwiękową polskich twórców realizujących nagrania terenowe. Nazywa się ona bardzo romantycznie, a mianowicie "Polski pejzaż dźwiękowy". Dźwięki do niej ułożono według pięciu kategorii: miasto, natura, ludzie, dokument, kompozycja. Wystawa dziwna, inna, z taką do tej pory jeszcze się nie zetknęliśmy.

Wrocławską wycieczkę zakończyliśmy na Jarmarku Świątecznym, delektując się zapachami pierników i korzennych przypraw.

Opracowanie: Ewa Dudziak-Gaj

GALERIA ZDJĘĆ:

 

Opublikował: Piotr Błażejczyk