Wycieczka do Gniezna29 listopada 2018 roku uczniowie klasy II „a” Liceum Ogólnokształcącego, wraz z opiekunami oraz gośćmi z Portugalii i Turcji, uczestniczyli w wycieczce do Gniezna – pierwszej stolicy Polski.

Zaczęliśmy od warsztatów w Fabryce Ozdób Choinkowych „Bolglass”, gdzie zapoznaliśmy się z tradycyjnym, ręcznym procesem powstawania bombek, na który składają się: ogrzewanie szkła sodowego, dmuchanie, srebrzenie, lakierowanie i dekorowanie.

Niektórzy z uczestników mieli okazję wydmuchiwać bombki, a wszyscy brali udział w ich zdobieniu. Na przygotowanych stanowiskach wcieliliśmy się w artystów i dekorowaliśmy po trzy bombki, które potem zabraliśmy z sobą.

Później, stojąc na Wzgórzu Lecha, słuchaliśmy historii o początkach państwa polskiego, a następnie zwiedzaliśmy Katedrę Gnieźnieńską, w której znajdują się ślady tej historii. Podziwialiśmy najcenniejszy zabytek romańskiej plastyki w Europie – Drzwi Gnieźnieńskie, odlane z brązu i przedstawiające sceny z życia św. Wojciecha.

Zwiedziliśmy także Muzeum Archidiecezjalne, gdzie zgromadzono cenne zabytki sztuki, i wystawę „100-lecie odzyskania Niepodległości”. Podczas spaceru Traktem Królewskim poznawaliśmy zabytki i wydarzenia związane z dziejami miasta. Naszymi „przewodnikami” na tym trakcie były króliki wcielające się w postacie z historii.

Do domu wracaliśmy wysmagani mroźnym wiatrem, ale zadowoleni.

Opracowanie: Dorota Spólnik-Łuczak

 

GALERIA ZDJĘĆ:

 

Opublikował: Piotr Błażejczyk