ProfilaktykaW dniach 3-5 października 2018 r. klasa II "a" Liceum Ogólnokształcącego uczestniczyła w maratonie przyrodniczym w Centrum Edukacji Ekologicznej „Salamandra” w Myśliborzu i Parku Krajobrazowym „Chełmy”.

Uczniowie - pod kierunkiem pracowników ośrodka - prowadzili w laboratoriach badania powietrza, wody i gleby (wyodrębniali m.in. barwniki asymilacyjne). W terenie szukali bioindykatorów czystości powietrza i wody (określając ich stan czystości), rozpoznawali drzewa i dokonywali ich charakterystyki, poznawali skały i minerały oraz formy rzeźby wulkanicznej i fluwialnej.

Wycieczka na Rataj, relikt mioceńskiego wulkanizmu, pozwoliła uczniom zobaczyć skały bazaltowe (sposób ich krystalizacji oraz wietrzenia) i Organy Myśliborskie, czyli bazalty ułożone niczym organowe piszczałki. Ze Skałki Elfów podziwialiśmy panoramę Pogórza Kaczawskiego i Równinę Jawora, a w Wąwozie Myśliborskim, rezerwacie ścisłym, lawy poduszkowe podmorskiego wulkanizmu i porastające te skały paprocie, a wśród nich najcenniejszą - języcznik zwyczajny.

Najwytrwalsi piechurzy wyruszyli na wyprawę do Jawora. Sprawdzili tym samym nową trasę dla pieszych oraz rowerzystów i przekonali się o walorach turystycznych samego miasta.

Był to też czas integracji: mieszkanie w wieloosobowych pokojach, posiłki wspólnie przygotowywane w kuchni i konsumowane w jadalni, wieczorny grill, zabawy, gry i śpiewy... Dzięki temu mogliśmy się jeszcze lepiej poznać. Przez te dni piękna pogoda sprzyjała uczestnikom, a dobry humor towarzyszył im zarówno podczas zajęć, jak i zabawy.

Projekt był współfinansowany ze środków Szkolnego Programu Edukacji Ekologicznej.

Tekst i zdjęcia: Dorota Spólnik-Łuczak

 

GALERIA ZDJĘĆ: