BrukselaNasza brukselska przygoda zaczęła się trzy miesiące temu, kiedy to – dzięki staraniom Pana Marka Tramś, Starosty Polkowickiego i Delegata w Komitecie Regionów Unii Europejskiej – zostaliśmy nominowani do konkursu wiedzy o Unii Europejskiej pod nazwą: „Secondary School Competition 2018”, który został zorganizowany przez Komitet Regionów Parlamentu Europejskiego.

Eliminacje do konkursu nie były rzeczą łatwą. Najpierw należało napisać esej dotyczący wagi dziedzictwa narodowego dla Unii Europejskiej, a następnie rozwiązać test sprawdzający wiedzę na temat Unii oraz Parlamentu Europejskiego.

Po zakończeniu zmagań eliminacyjnych wyłoniliśmy dwóch laureatów, a właściwie dwie laureatki tegorocznej edycji konkursu. Zostały nimi: Natalia Pazik z klasy I „a” Liceum Ogólnokształcącego oraz Emilia Nowaczyk z klasy I „b” Liceum Ogólnokształcącego. W nagrodę uczennice zostały zaproszone do Brukseli, aby w dniach 3-5 lipca 2018 roku wziąć udział w międzynarodowym spotkaniu laureatów. Jego program przewidywał między innymi takie atrakcje jak udział w sesji Komitetu Regionów oraz wizytę w Parlamencie Europejskim, a także zwiedzanie Domu Historii Europy, który otwarto dopiero w zeszłym roku.

Pobyt w Brukseli niestety dobiegł już końca, jednakże brukselska przygoda ciągle pozostaje żywa w uczestniczkach tego niezapomnianego wydarzenia.

A oto, co miały one do powiedzenia po powrocie:

EMILIA NOWACZYK: „Te trzy dni w Belgii były bardzo intensywne, pełne wrażeń i nowych doświadczeń. Niezwykłe miasto, jakim jest Bruksela, to stolica nie tylko Belgów, ale i każdego człowieka, bez względu na kraj pochodzenia. Pełna jest pięknych zabytków i wspaniałych miejsc. Z pobytu w Parlamencie najlepiej będę wspominała wizytę w Domu Historii Europejskiej, gdzie pani przewodnik zabrała nas w niezwykłą przygodę skłaniającą do refleksji, czym jest dla nas Europa i czym my jesteśmy dla Europy. Cieszę się, że zdecydowałam się na udział w konkursie, którego wygrana umożliwiła mi zobaczenie tak wielobarwnego miejsca. Mam nadzieję, że tam wrócę”.

NATALIA PAZIK: „Pobyt w Belgii minął mi bardzo szybko oraz był pełen niesamowitych wrażeń. Bruksela to piękne miasto, które jest warte zobaczenia. Posiada wiele przepięknych zabytków, zaś wizyta w Parlamencie ogromnie mi się podobała, przez co zaczęłam bardziej interesować się światem polityki. Cieszę się, że wzięłam udział w tym konkursie. Ta belgijska przygoda pozostanie na zawsze w moich wspomnieniach. Warto próbować swoich sił w tego rodzaju konkursach”.

Serdecznie gratulujemy dziewczynom – nie tylko ich dużej wiedzy na temat Unii i jej Parlamentu, ale także niesamowitej przygody, o której pewnie zawsze będą pamiętały.

Opracowanie: Daniel Kiewro (opiekun szkolnego etapu konkursu)

 

GALERIA ZDJĘĆ: