2 grudnia 2016 r. w Auli Forum Zespołu Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy w Polkowicach Szkolne Koło Wolontariatu wraz z klasą II „c” Liceum Ogólnokształcącego zorganizowało obchody Międzynarodowego Dnia Wolontariusza.

Na początku wszyscy zebrani minutą ciszy oddali cześć górnikom z kopalni ZG "Rudna", którzy zginęli kilka dni wcześniej. Następnie uczniowie kl. II „c” Liceum Ogólnokształcącego wystawili przedstawienie słowno-muzyczne:

* * *

„Gdyby wszyscy mieli cztery jabłka
Gdyby wszyscy byli silni jak konie
Gdyby wszyscy byli jednakowo bezbronni w miłości
Gdyby każdy miał to samo
Nikt nikomu nie byłby potrzebny”

Tak pisał ksiądz Jan Twardowski. My wiemy jednak, że… Człowiek naprawdę czuje się szczęśliwy, gdy umie być komuś potrzebny.

Życie jest piękne i krótkie. Trzeba umieć cieszyć się z każdego dnia – a od nas zależy, czy ten dzień będzie piękny. Nigdy nie narzekać – zdać sobie sprawę, z ilu powodów możemy być szczęśliwi i radośni. Warto żyć dla innych, pomagać im, sprawiać radość – wtedy człowiek czuje się silny i czuje, że życie ma sens. Warto starać się w każdym znaleźć coś dobrego – nie ma ludzi do końca złych, każdy ma ukrytą potrzebę czynienia dobra.

Szkoda czasu na nienawiści i złości – one zawsze tylko podcinają skrzydła. Kochać!!! Bez miłości wszystko jest bez sensu. Nigdy nic nie robić byle jak, bez serca – lepiej nie robić wcale. I patrzeć w oczy człowiekowi, któremu podaje się rękę. Często najlepszą tarczą na złe ciosy jest uśmiech… Więc przed powitaniem „Dzień dobry” najlepiej się uśmiechnąć – bo uśmiech wywołuje uśmiech.

Życie niewielkiej wioski rybackiej w Holandii kręciło się wokół rybołówstwa, powołano ochotniczą ekipę ratowniczą służącą pomocą w nagłych wypadkach na morzu. Pewnej nocy rozpętała się wichura. Z nieba lały się strugi deszczu, rozszalał się sztorm. Fale przewróciły łódź rybacką wracającą z połowu na pełnym morzu. Załoga osiadłego na mieliźnie kutra wysłała sygnał SOS. Kapitan łodzi ratunkowej podniósł alarm i wkrótce wszyscy mieszkańcy wioski zgromadzili się na ryneczku, z którego roztaczał się widok na zatokę. Ratownicy spuścili na wodę szalupę i bez chwili zwłoki pośpieszyli z pomocą swym przyjaciołom, zmagając się z rozszalałymi falami. Pozostali mieszkańcy czekali z niepokojem na plaży, trzymając zapalone latarnie, które miały wskazać ratownikom drogę powrotu.

Godzinę później z gęstej mgły wyłoniła się łódź ratunkowa. Wszyscy pobiegli na jej spotkanie, wznosząc radosne okrzyki. Ratownicy, z wyczerpania padając na piasek, oznajmili jednak, że na miejscu tragedii musieli zostawić jednego mężczyznę, ponieważ szalupa nie była w stanie pomieścić tylu ludzi. Jedna osoba więcej... i łódź poszłaby na dno, gubiąc wszystkich.

Kapitan z determinacją postanowił zebrać jeszcze jedną grupę ochotników, którzy pospieszyliby na ratunek pozostawionemu rozbitkowi. Z tłumu wystąpił szesnastoletni chłopiec, Hans, lecz jego matka złapała go zaraz za rękę i próbując go powstrzymać, błagała:
– Nie idź, proszę cię, nie idź! Twój ojciec stracił życie w morskiej katastrofie dziesięć lat temu, a trzy tygodnie minęły, odkąd twój starszy brat, Paul, zaginął na morzu. Hans, nie idź, proszę. Tylko ty mi zostałeś...
– Muszę, mamo – odparł chłopiec. – Co byłoby, gdyby każdy mówił: Ja nie mogę, niech zrobi to ktoś inny?

Hans pocałował matkę na pożegnanie i razem z pozostałymi ochotnikami zniknął w ciemnościach nocy. Minęła kolejna godzina, dla matki Hansa długa niczym wieczność. Wreszcie we mgle ukazała się powracająca łódź. Na dziobie stał Hans.

Przyłożywszy dłonie do ust, kapitan zawołał z brzegu:
– Znaleźliście tamtego człowieka? Hans nie potrafił zapanować nad sobą – rozemocjonowany odkrzyknął czym prędzej:
– Tak, znaleźliśmy go! Niech pan powie mamie, że to mój brat, Paul!

Pochylając się nad jednym nieszczęściem
Pochylasz się nad całym światem
A uśmiech jest najlepszym lekarstwem
Uśmiechaj się do ludzi. To pomaga.

* * *

Dyrektor Zespołu Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy w Polkowicach – pan Zbigniew Gołębiowski – powitał zaproszonych gości. Po powitaniu głos zabrały wolontariuszki Szkolnego Koła Wolontariatu, prezentując historię działań wolontariackich w naszej szkole na przestrzeni lat:

[Dzień Wolontariusza – prezentacja]

[Wolontariat w Zespole Szkół w Polkowicach]

Po obszernej prezentacji głos zabrali zaproszeni goście. Z przyczyn niezależnych od nas nie mogła do nas przybyć pani Dorota Ławniczak, kierownik Domu Samotnej Matki w Żarach, dlatego został odczytany list od Zarządu Domu Samotnej Matki.

List1a
List1b

Przedstawiciel Fundacji DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych, pan Robert Kargol, przybliżył wszystkim zebranym procedury związane z przeszczepieniem krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi lub szpiku kostnego.

Kolejnym zaproszonym gościem była pani Joanna Jarmolińska, kierownik Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu z terenowym oddziałem w Lubinie. Dzięki niej mogliśmy się dowiedzieć, jak ważne jest bycie honorowym dawcą krwi, jak łatwo i prosto można uratować ludzkie życie.

O zadaniach Fundacji Eudajmonia i współpracy z naszą szkołą opowiedziała prezes Fundacji pani Anna Rodzik. Fundacja Eudajmonia powstała w 2007 r. z inicjatywy młodych społeczników i animatorów przekonanych, że osobisty rozwój prowadzi do szczęścia.

Natomiast ideę wolontariatu i działalność Polkowickiego Centrum Wolontariatu omówiła pani Sylwia Czarnik.

W związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Wolontariusza w naszej szkole odbył się konkurs plastyczny pt. ,,Chcę pomagać”. Celem konkursu było przybliżenie idei wolontariatu. Do organizatorów napłynęło wiele prac, spośród których zostały wyłonione trzy zwycięskie:
• Patrycja Kaczkowska – II „c” Liceum Ogólnokształcącego
• Dariusz Rystwiej – II „c” Liceum Ogólnokształcącego
• Łukasz Damrych IV HOR Technikum

Kolejnym przedsięwzięciem organizowanym w ramach uroczystości była kwesta z przeznaczeniem na pomoc wybranej przez uczniów naszej szkoły instytucji charytatywnej. Wśród trzech zaproponowanych organizacji uczniowie wybrali Fundację ,,Zdążyć z pomocą”. Zebrano kwotę w wysokości 220,64 zł, którą przekazano na konto Fundacji.

Warto wspomnieć, że z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Wolontariusza w Auli Forum w godz. 13:00-15:30 odbyła się rejestracja chętnych dawców przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi lub szpiku kostnego.

Po zakończeniu uroczystości wszyscy zaproszeni goście i organizatorzy przedsięwzięcia udali się na poczęstunek.

Fundatorami poczęstunku były uczennice Szkolnego Koła Wolontariatu. Profesjonalną obsługę gości zapewniły uczennice kl. 4 HOR.

Relacja: Jadwiga Berestecka
Zdjęcia: Beata Zaraś
Wolontariat w Zespole Szkół w Polkowicach: Przemysław Szulc
Dzień Wolontariusza – prezentacja: Karolina Zaraś

GALERIA ZDJĘĆ: