berlin4.jpg17 grudnia 2019 roku uczniowie z klasy I bG, I aG, I btG oraz I ctG wzięli udział – wraz z opiekunami: panią Sylwią Szeligą-Gawrońską, panią Danutą Zagułą i panią Iwoną Parzuchowską – w wycieczce do grodu nad Sprewą..

 

Zwiedzanie stolicy Niemiec rozpoczęliśmy od Muzeum Techniki oraz interaktywnej wystawy Spectrum. Następnie zobaczyliśmy symboliczny punkt kontroli granicznej między NRD a Berlinem Zachodnim – Checkpoint Charlie.

 

Kolejną atrakcją był Potsdamer Platz z resztkami Muru Berlińskiego oraz kompleksem nowoczesnych budynków Sony Center. W jednym z nich odbywa się Międzynarodowy Festiwal Filmowy Berlinale.

 

Chwila zadumy nad tragiczną historią XX wieku towarzyszyła nam przy Pomniku Pomordowanych Żydów Europy, składającym się z 2711 betonowych bloków (po jednym na każdą stronę Talmudu, świętej księgi judaizmu).

 

Ważnym punktem na trasie naszej wycieczki był gmach parlamentu (Reichstag) oraz Brama Brandenburska – symbol Pokoju i Wolności. Zwiedzanie zakończyliśmy przy wysokiej na 368 metrów wieży telewizyjnej na Placu Aleksandra (Alexanderplatz).

 

Po przeżyciach duchowych przyszedł czas na rozkosze ciała. Przed wyruszeniem w drogę powrotną uczniowie mogli skosztować niemieckich specjałów na Weihnachtsmarkt, czyli tradycyjnym jarmarku bożonarodzeniowym, trwale wpisującym się w świąteczną tradycję naszego zachodniego sąsiada.

 

Opracowanie: Sylwia Szeliga-Gawrońska

 

 

Galeria zdjeć:

 

Opublikował: Piotr Błażejczyk