Powoli dobiega końca tegoroczny "ŻAK-ART". Jego ostatnim akcentem będzie wykład dra Cezarego Piątkowskiego "Językowy obraz wolności w literaturze", przełożony na 15 kwietnia 2019 roku.

"ŻAK-ART 2019" rozpoczęliśmy karnawałowo, IV już Maskaradą. W tym szczególnym roku jej hasło brzmiało "Moda od pierwszych dni wolności do Solidarności, czyli od 1918 do 1980 r.". W klimacie niepodległościowym i historycznym urządzony był specjalny pokój zagadek, który odwiedzali uczniowie gimnazjów i szkół podstawowych podczas Dni Otwartych.

Katarzyna Mirowska z Wrocławskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej poprowadziła warsztaty muzyczne. Uczniowie szlifowali swe umiejętności wokalne, by na drugi dzień, podczas "Święta Muzyki" i uroczystego otwarcia XIX edycji Tygodnia Tworczości Artystycznej dać wyjątkowy koncert złożony z najpiękniejszych piosenek o wolności.

Podczas "Święta Teatru" obejrzeliśmy spektakl "Ferdydurke" – interaktywne przedstawienie w wykonaniu aktorów z Białegostoku, oparte na "szkolnych rozdziałach" najsłynniejszej powieści Witolda Gombrowicza. Przekonaliśmy się, czym jest Forma i jak wygląda walka z nią.

Miłośnicy doznań kulinarnych spotkali się w Nowej Wsi Lubińskiej, by pod czujnym okiem instruktorów Wiejskiego Ośrodka Kultury w Sobinie doskonalić swe umięjętności. Pieczenie i gotowanie cudownie działały na powonienie, a konsumpcja wywoływała prawdziwe rozkosze podniebienia.

Z kolei Kawiarenka Literacko-Filozoficzna wzbogaciła nas o kolejne doświadczenia duchowe. Szkolny Teatr "Anty-dotum" sztuką "Poczekalnia" – opartą na tekstach Zbigniewa Herberta i Jacka Kaczmarskiego" – skłonił do refleksji nad kwestią wolności i ludzkich wyborów. Dr Paweł Walczak, filozof z Uniwersytetu Zielonogórskiego, omawiał wolność w kontekście całej rzeczywistości człowieka, zaś dr Milan Lesiak, teatrolog z Uniwersytetu Wrocławskiego, przyjrzał się teatrowi jako przestrzeni wolności i przekraczania granic w sztuce.

Kolejny "ŻAK-ART-u", jak zawsze różnorodny, stojący na wysokim poziomie i gwarantujący pozytywne emocje, przechodzi powoli do historii. Co przyniesie przyszłoroczna, jubileuszowa edycja? Zobaczymy... Na pewno nie zabraknie atrakcji, emocji i dobrej zabawy!

[PS]

 

Żak-Art

Opublikował: Piotr Błażejczyk