26 marca 2019 r. w naszej szkole odbyły się zajęcia psychologiczne dla uczniów na temat uzależnienia od internetu, gier komputerowych i telefonów komórkowych. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z objawami i naturą uzależnień, sposobami ich diagnozowania oraz metodami walki z nimi. Zapraszamy do zapoznania się z wypowiedziami młodzieży:

 MARCEL RUDYK: Pani, która prowadziła zajęcia, bardzo fajnie mówiła o uzależnieniach i o tym, co się dzieje, jak ktoś w nie wejdzie. Sądzę, że miała rację z internetem, telefonem i grami. Miło spędziłem czas na tych wykładach, dobrze mi się ich słuchało i w ogóle było interesująco. Można było przy tym zadawać pytania odnośnie swoich przemyśleń na powyższy temat. Fajna inicjatywa, podobała mi się i jak będzie jeszcze kiedyś taki wykład, to z chęcią się na niego zapiszę.

KONRAD CZAJKA: Warsztaty były bardzo ciekawe i dawały do myślenia. Po zajęciach zauważyłem, ile tak naprawdę spędzam czasu przy telefonie i komputerze. Trzeba znaleźć sobie jakieś inne hobby poza przeglądaniem Facebooka i marnowaniem na nim czasu. Trzeba rozwijać swoje pasje. Osobiście skorzystałem z porad, które pani prowadząca nam poleciła. Bardzo polecam wybrać się na takie warsztaty, ponieważ można się dużo dowiedzieć, jak zapobiec takiemu uzależnieniu.

PATRYK RYBAK: Uważam, że takie warsztaty przydałyby się na większą skalę, żeby uświadomić ludziom ten temat. Same warsztaty oceniam na 5/5, ponieważ dzięki nim mogłem się dużo dowiedzieć na temat uzależnienia od komórki. Zajęcia były bardzo przydatne – człowiek uczy się całe życie i ciągle dowiaduje się nowych rzeczy. Ze zgromadzonej wiedzy skorzystam w swoim codziennym życiu i postaram się być dzięki nim świadomym użytkownikiem Internetu czy telefonu.

KEWIN PAKIEŁA: W dzisiejszych czasach ludzie tracą poczucie przynależności do grup społecznych. Zamiast porozmawiać, wolą zatracać się w urządzeniach elektronicznych. Internet pochłania nas tak bardzo, że nie orientujemy się, jak dużo czasu w nim spędziliśmy, a równie mocno wciągają nas gry. Warsztaty o uzależnieniach, w których mogłem uczestniczyć, wniosły wiele do mojego życia, teraz mam świadomość, jak bardzo zatracamy się w internecie. Zamierzam skorzystać z rad, które otrzymaliśmy, i skrócić czas spędzony w internecie, przy telefonie oraz w grach. Warsztaty oceniam bardzo dobrze. Pani prowadząca świetnie pokazała, jak można sobie radzić z uzależnieniami.

WIKTOR WOLNIAK: Myślę, że te warsztaty były dobrym pomysłem, ponieważ dowiedziałem się, ile czasu spędzam przed telefonem (samym telefonem, nie licząc komputera i tabletu). I jakie objawy wykazują osoby, które są uzależnione od tego typu urządzeń. Mogę teraz obserwować znajomych i w razie potrzeby pomóc im. Moim zdaniem tego typu zajęcia powinny odbywać się częściej, by młodzież, a także dzieci wiedziały, że są jakieś ograniczenia, żeby nie zaniedbywać swoich obowiązków domowych i szkolnych. Także rodzice powinni mieć od czasu do czasu takie zajęcia, by kontrolować czas spędzony przed ekranem smartfona lub innego urządzenia. Ponieważ nie tylko młodzież ma problemy z czasem spędzonym przed telefonem.

[PS]

plakatpsychokomputeryOpublikował: Piotr Błażejczyk